Sezonul 2021-2022 al eşalonului secund a debutat în ultima zi a lunii iulie, cu două victorii pentru oaspeţi şi două meciuri terminate la egalitate. S-au consemnat 30 de goluri, cu o medie de trei goluri pe meci, scorul etapei fiind înregistrat pe Cluj Arena, acolo unde U Cluj s-a impus cu 3-0 în faţa Politehnicii Timişoara şi a fost primul lider de etapă al noii ediţii de campionat.

CASETELE DE MECI ALE ETAPEI 1 DIN SEZONUL REGULAR

Runda a doua, care este programată a se disputa până marţi seara şi va avea nu mai puţin de şapte meciuri televizate, a început joi, atunci când AFC Hermannstadt, proaspăt retrogradată din Liga 1, s-a deplasat pe terenul celor de la Unirea Constanţa.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ PRIMUL MECI AL RUNDEI

După o repriză albă, sibienii au marcat de două ori în primul sfert de oră de la reluare, prin Alhassan (56) şi Balaure (59), obţinând toate cele trei puncte puse în joc şi urcând în fotoliul de lider, cu punctaj maxim după primele două meciuri jucate de ei în acest sezon. La polul opus, constănţenii au rămas la cota zero, cu două înfrângeri cu acelaşi scor, 0-2, prima fiind suferită pe terenul celor de la Concordia Chiajna.