Penultima etapă a turului a debutat joi, cu meciul dintre FC Petrolul Ploieşti şi AFC UTA Arad, încheiat la egalitate, scor 2-2. Ploieştenii au deschis scorul prin Ştefănescu (12), dar au fost egalaţi din penalty de căpitanul oaspeţilor, Ciprian Rus (36), faza care a dus la lovitura de la 11 metri soldându-se cu eliminarea lui Antoche pentru fault ca ultim apărător.

Cu un om în minus, ploieştenii au fost conduşi cu 2-1 după un nou gol al lui Ciprian Rus (49), dar au reuşit să egaleze dintr-un penalty transformat de Arnăutu (71), obţinut după un fault al portarului advers asupra lui Marinescu. Egalul de joi i-a propulsat pe prahoveni pe primul loc al clasamentului cel puţin până sâmbătă, atunci când pot fi depăşiţi de Chindia şi/sau Sportul Snagov, în funcţie de jocul rezultatelor.

ACS Poli a cucerit primul punct după aproape două luni

Ziua de vineri a început cu duelul dintre CS Mioveni şi ACS Poli Timişoara, ocupanta ultimului loc din clasament. Cosmin Năstăsie a deschis scorul pentru gazde după 72 de minute de joc, dar timişorenii au egalat după cinci minute prin Octavian Drăghici. Până la fluierul de final al arbitrului Adrian Illyeş, tabela de marcaj nu a mai suferit modificări, astfel că oaspeţii au reuşit să termine meciul neînvinşi, pentru prima oară după o serie de opt eşecuri consecutive.

ACS Poli a bifat primul punct după aproape două luni, ultimul rezultat pozitiv al timişorenilor fiind egalul cu Pandurii din 29 septembrie, scor 1-1. Însă punctul obţinut la Mioveni nu i-a ajutat pe cei de la ACS Poli să părăsească ultimul loc din clasament nici după această rundă.

În celălalt meci al zilei, Fotbal Club Argeş a câştigat la limită derby-ul cu Academica Clinceni şi a urcat momentan pe locul 3. Piteştenii mai pot părăsi podiumul doar dacă Sportul Snagov învinge pe Aerostar Bacău în deplasare.