Prima etapă din 2018 a eşalonului secund a debutat sâmbătă, când s-au disputat şase dintre meciurile rundei cu numărul 22. Cu multe schimbări în loturi, ca urmare a transferurilor efectuate în pauza de iarnă, grupările din Liga 2 Casa Pariurilor şi-au dorit să debuteze cu dreptul în a doua parte a campionatului, astfel că partidele de sâmbătă nu au dus lipsă de dramatism. Rezultatele consemnate la fluierul de final au avantajat în principal echipele vizitatoare, care au reuşit să câştige jumătate dintre meciuri, obţinând şi o remiză, în timp ce gazdele au trebuit să se mulţumească doar cu două victorii.

Foresta şi Chindia au dat lovitura la final

Dintre cele şase meciuri de sâmbătă, două au fost decise pe ultima sută de metri, la Suceava şi Timişoara. În derby-ul salvării, început cu întârziere din cauza zăpezii căzute în ultimele ore, Foresta a câştigat trei puncte de aur în faţa Daciei Unirea Brăila, după un gol marcat de Marius Matei în minutele de prelungire, cu un lob de la mare distanţă care l-a surprins pe portarul advers.

La Timişoara, ASU Poli a visat cu ochii deschişi la o victorie care i-ar fi adus în cărţile pentru locul care duce la barajul pentru promovarea în Liga I până cu şapte minute înainte de final. După ce au deschis scorul din minutul 25, printr-un penalty transformat de Predescu, timişorenii au rămas în zece după eliminarea lui Poparadu în minutul 55, moment din care presiunea oaspeţilor a crescut. Golul egalării a căzut cu şapte minute înainte de final, autor fiind Licu, pentru ca Cherchez să dea lovitura de graţie în minutul 89 şi să aducă Chindiei toate cele trei puncte puse în joc (foto principal).

UTA a pierdut "acasă", după trei goluri luate după pauză

La nord-est de Timişoara, la Şiria, Ilie Poenaru a debutat cu dreptul pe banca Academicii, deşi UTA Arad a condus la pauză cu 1-0, după reuşita lui Buia din minutul 10. Pauza a fost un sfetnic foarte bun pentru ilfoveni care au întors scorul pe tabelă prin Găină (55) şi Blejdea (68). Drama arădenilor a fost completă în minutele de prelungire, atunci când noua achiziţie David Popa a deviat în propria poartă un balon trimis în careu de Mihalcea.

Tot un debut cu dreptul a avut şi Emil Săndoi, care şi-a condus elevii spre victorie în deplasarea la Ştiinţa Miroslava. Fotbal Club Argeş a fost singura echipă care a condus la pauză în deplasare, tabela consemnând scorul de 2-0, cu golurile marcate în ultimele cinci minute ale primei reprize de către Buhăescu şi Costin. Ionuţ Şerban a mărit avantajul argeşenilor, însă ieşenii au avut un ultim sfert de oră aproape perfect, în care au marcat de două ori, ratând şansa unei reveniri de vis.

Pandurii, succes după 14 etape

Un alt meci important în economia luptei pentru evitarea retrogradării a avut loc la Motru, acolo unde Pandurii a primit vizita celor de la Metaloglobus. Gorjenii au reuşit să întrerupă un şir incredibil de 14 meciuri fără succes, câştigând la limită duelul cu gruparea bucureşteană, prin reuşita din prima repriză a lui Dănăricu.

Singurul egal al zilei s-a consemnat la Ştefăneşti, acolo unde s-a disputat meciul dintre Sportul Snagov şi Ripensia. După 0-0 la pauză, oaspeţii au deschis scorul prin Bădăuţă, la primul gol pentru noua sa echipă. Însă experimentatul Ferfelea, revenit în activitate după o pauză de peste o jumătate de an, a restabilit egalitatea după doar zece minute, iar tabela a rămas neschimbată până la final.

Baloteştiul îşi pune speranţele în fraţii Herea

Duminică vor avea loc ultimele partide ale rundei, capul de afiş fiind derby-ul primelor două clasate, Dunărea şi AFC Hermannstadt, programat de la ora 15:00. Cu o oră mai devreme va avea loc un alt derby, de data asta local, între ilfovenii de la Afumaţi şi Baloteşti. Gazdele, cu doar două nume noi în lot, Venţer şi Novacek, au nevoie de victorie pentru a rămâne în trena Chindiei şi a mai putea visa la locul care va duce la barajul de promovare. De partea cealaltă, Baloteştiul nu îşi permite să piardă puncte după victoriile de sâmbătă ale celor de la Foresta şi Pandurii. În acest scop, speranţele oaspeţilor de azi sunt puse în fraţii Herea, Ovidiu şi Claudiiu, transferaţi în pauza de iarnă.

ETAPA A XXII-A

24.02.2018, ora 11:00

AFC UTA Arad – Academica Clinceni 1-3 (1-0)
Pandurii Târgu Jiu – Metaloglobus Bucureşti 1-0 (1-0)
Foresta Suceava – Dacia Unirea Brăila 1-0 (0-0)
Ştiinţa Miroslava – Fotbal Club Argeş 2-3 (0-2)

24.02.2018, ora 12:00

Sportul Snagov – AFC Ripensia Timișoara 1-1 (0-0)
ASU Poli Timișoara – Chindia Târgovişte 1-2 (1-0)

25.02.2018, ora 14:00

CS Afumaţi – CS Baloteşti

25.02.2018, ora 15:00

Dunărea Călăraşi – AFC Hermannstadt

Olimpia Satu Mare – CS Mioveni 0-3
Gazdele au fost sancţionate cu excluderea din competiție prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică

Luceafărul Oradea – ASA 2013 Târgu Mureş
Meci neprogramat, rezultatul urmând a fi omologat de Comisia de Disciplină şi Etică