Victorioşi cu 3-0 în meciul cu Metalul Reşiţa, prin golurile reuşite de Bustea, Buhăescu (foto jos, #14) şi Cazan, bucureştenii de la Juventus au fost premiaţi de președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, într-o festivitate desfăşurată miercuri pe stadionul echipei din Colentina.

În aceeaşi, la Satu Mare, Olimpia şi-a luat la revedere de la suporteri cu o victorie categorică în faţa brăilenilor de la Dacia Unirea, scor 7-0 (foto jos). Erdei, Florin Mureşan şi Silviu Pană au marcat în prima repriză, în timp ce Krausz şi Iulian Roşu au marcat fiecare de câte două ori în partea secundă a întîlnirii.

Ieri, la Clinceni, a avut loc al treilea meci al etapei, disputat între Academica Clinceni şi CS Baloteşti (foto principal). După 0-0 la pauză, oaspeţii au deschis scorul prin căpitanul Antoche, dar au fost egalaţi pe final de meci prin golul marcat de rezerva Dogaru, un junior care va împlini 17 ani pe 3 noiembrie.

Ultimele partide ale etapei sunt programate sâmbătă, atunci când se vor disputa trei întâlniri, la Afumaţi, Sfântu Gheorghe şi Şiria, prima de la ora 12:00, iar celelalte două ore mai târziu.

Iată rezultatele de până acum şi clasamentul la zi:

31.05.2017, ora 17:00

Juventus Bucureşti – Metalul Reşiţa 3-0 (2-0)
Sorin Bustea (18), Vasile Buhăescu (32), Florin Cazan (84)
Olimpia Satu Mare – Dacia Unirea Brăila 7-0 (3-0)
Carlo Erdei (20), Florin Mureşan (25), Silviu Pană (40), Raul Krausz (52, 59), Iulian Roşu (82, 85)

01.06.2017, ora 11:00

Academica Clinceni – CS Baloteşti 1-1 (0-0)
Răzvan Dogaru (84) / Marius Antoche (53)

ACS UTA Bătrâna Doamnă – FC Chindia Târgovişte

Luceafărul Oradea a stat deoarece Şoimii Pâncota s-a retras din campionat în tur