Duminică a avut loc derby-ul etapei cu numărul 28, între primele două clasate la finalul rundei anterioare, Academica Clinceni și Sportul Snagov, ocupanta locului secund fiind gazda de ieri. Echipa pregătită de Eugen Trică nu a avut la dispoziție decât varianta victoriei pentru a o detrona din fotoliul de lider pe adversara de duminică, însă fluierul de final a găsit-o fără toate cele trei puncte puse în joc.

Robert Ion a deschis scorul pentru Academica, cu patru minute înainte de pauză, pentru ca Bogdan Barbu să lămurească problema învingătoarei în minutul 55, cu o execuție impecabilă din lovitură liberă.

În urma acestui rezultat, Academica Clinceni s-a distanțat în fruntea clasamentului la patru puncte de ocupanta locului secund, Chindia Târgoviște. Ilfovenii au ajuns la 11 meciuri consecutive fără eșec, dintre care doar unul s-a terminat la egalitate, restul fiind victorii.

Snagovul a căzut pe locul 4

Ajunsă la al treilea meci consecutiv fără victorie, ultimele două la rând fiind eșecuri, Sportul Snagov a coborât în clasament până pe locul patru, după ce la finalul etapei cu numărul 26 era lider.

Ilfovenii au fost depășiți în clasament și de FC Petrolul Ploiești, care a învins duminică pe Aerostar cu 2-0, chiar la Bacău. Prahovenii i-au egalat la puncte pe cei de la Snagov, dar i-au depășit în clasament la golaveraj.