Sâmbătă s-au disputat şapte meciuri din cadrul rundei a patra a eşalonului secund, gazdele fiind neînvinse, cu cinci victorii şi două egaluri. Una dintre remize s-a consemnat în ultimul meci al zilei, derby-ul dintre liderul Chindia şi Fotbal Club Argeş, una dintre cele trei echipe aflate la egalitate perfectă, cu două puncte în spatele dâmboviţenilor, înaintea acestei runde.

Cherchez, procentaj 100% – meciul şi golul

Ambele goluri au fost marcate în repriza secundă, gazdele prin Cherchez şi apoi oaspeţii prin Buhăescu. Pentru căpitanul Chindiei a fost al patrulea meci consecutiv cu gol marcat, stabilind un nou record al actualei ediţii de campionat. În urma acestui egal, gruparea antrenată de Viorel Moldovan a rămas în fotoliul de lider, însă şi-a întrerupt seria perfectă de victorii consecutive, astfel că în Liga 2 nu au mai rămas echipe cu punctaj maxim după această rundă.

Academica a stabilit scorul campionatului şi are o medie de 4,25 goluri pe meci

Podiumul este completat de Academica Clinceni şi Energeticianul, ambele cu un punct mai puţin decât Chindia. Academica a reuşit un nou record al actualei ediţii de campionat, după ce a marcat de şapte ori în poarta celor de la Dacia Unirea Brăila. Ilfovenii au ajuns la 17 goluri în cele patru etape jucate până acum, având cel mai bun atac din Liga 2 Casa Pariurilor, cu o medie impresionantă de 4,25 goluri pe meci. Echipa antrenată de Ilie Poenaru are pe lista marcatorilor din acest sezon nu mai puţin de zece jucători, lider fiind Bogdan Barbu, autor al unei duble în această rundă, în care Găină şi Dobrescu au punctat în premieră, în timp ce Robert Ion, Costin Gheorghe şi Horşia au înscris pentru a doua oară în campionat.

Energeticianul s-a impus la limită în duelul cu Aerostar, scor 4-3, după meci terminat de băcăuani în zece, după eliminarea lui Mihălăchioaie în minutul 37. Oaspeţii au condus cu 1-0 după doar un sfert de oră, dar golgeterul Vlad Rusu şi-a intrat în rol şi a marcat de două ori până la pauză. La reluare, Dragu a mărit diferenţa la două goluri, dar oaspeţii au încercat să revină de două ori prin Buhăcianu, însă între reuşitele acestuia s-a intercalat un nou gol al lui Vlad Rusu şi Aerostar a trebuit să se recunoască învinsă.

Premieră pentru Baloteşti: primul gol şi primul punct

Cealaltă remiză a zilei a venit de la Baloteşti, acolo unde “lanterna roşie” a primit vizita retrogradatei Daco-Getica. Oaspeţii au condus la pauză, după un penalty transformat de nou-venitul Adrian Voicu şi au fost la un minut de victorie. Rămaşi în zece, după eliminarea lui Georgescu în minutul 83, bucureştenii au primit lovitura de graţie după şase minute, atunci când Vasile Mihai a marcat golul egalizator. De remarcat că acesta a fost primul gol din acest sezon al Baloteştiului, gruparea ilfoveană fiind singura fără gol înscris în primele trei runde.

Victorii ale gazdelor s-au mai consemnat la Arad, Sânmartin şi Târgu Jiu, cele mai multe goluri fiind înscrise în meciul dintre Luceafărul şi ACS Poli. Bihorenii au reuşit să termine neînvinşi duelurile cu echipele din Timişoara, după egalurile cu Ripensia şi ASU Poli venind succesul cu ACS Poli. După 1-0 la pauză, Luceafărul s-a văzut condusă cu 2-1 în doar 20 de minute de la reluare, dar în a doua parte a reprizei secunde a întors tabela cu trei goluri.

UTA Arad a rămas cu procentaj maxim pe teren propriu, după 2-1 cu Ripensia, în timp ce Pandurii a bifat primul succes pe teren propriu, învingând pe CS Mioveni cu 2-0.