Începută pe 28 noiembrie 2018, seria de victorii a Universităţii Cluj a ajuns sâmbătă la cota 7. Ultima victimă s-a numit Aerostar, într-un meci disputat pe terenul băcăuanilor şi care a început de la 1-0 pentru oaspeţi, după un autogol al lui Vişinar în minutul 4.

Băcăuanii au forţat egalarea, însă eforturile lor nu s-au concretizat pe tabelă, lovindu-se de apărarea ermetică a clujenilor. Oaspeţii au reuşit să îţi mărească avantajul la două goluri cu zece minute înainte de final, prin noul intrat Janos, astfel că reuşita ulterioară a lui Buhăcianu a mai contat doar pentru statistică, iar clujenii s-au impus cu 2-1.

Cu acest succes, AS FC U Cluj a urcat pe locul 1 cel puţin până la finalul meciului dintre Ripensia şi Sportul Snagov, în care oaspeţii au nevoie de o victorie pentru a reveni în fotoliul de lider.

ACS Poli, din nou pe ultimul loc

Indiferent de rezultatul de azi de la Timişoara, Academica Clinceni va rămâne pe podium ca urmare a succesului obţinut sâmbătă pe terenul celor de la ACS Poli, scor 3-1. Ilfovenii au condus pe tabelă în permanenţă, golul lui Golda la 2-0 pentru Academica nefiind de ajuns pentru a schimba soarta partidei.

În condiţiile în care Dacia Unirea Brăila a câştigat derby-ul suferinţei cu CS Baloteşti, prin golul lui Gabriel Niţă, ACS Poli a făcut din nou rocadă cu gruparea de pe Dunăre şi a coborât pe ultimul loc în clasament.

Fotbal Club Argeş nu a marcat în 2019

Într-un alt meci al zilei de sâmbătă, echipa pregătită de Emil Săndoi a reconfirmat criza prin care trece în acest an, remizând alb cu ASU Poli. Gruparea argeşeană a rămas singura fără gol marcat în acest an, după ce a pierdut două meciuri la rând cu 1-0 şi a bifat două remize albe. De partea cealaltă, situaţia celor de la ASU Poli se complică tot mai mult, timişorenii necunoscând gustul victoriei în 2019, motiv pentru care au ajuns pe locul 15 la un punct deasupra liniei de retrogradare.

Trei puncte separă locul 10 de locul 17

Lupta pentru menţinerea în eşalonul secund a devenit şi mai complicată după celelalte rezultate consemnate sâmbătă, când SSC Farul a învins cu 2-0 pe Pandurii, iar Daco-Getica şi Metaloglobus au remizat la 1.

În acest moment, nu mai puţin de opt echipe sunt înşirate pe o distanţă de doar trei puncte, de la locul 10 la locul 17, cu menţiunea că ultimele două locuri sunt retrogradabile. Singura care poate ieşi pe moment din acest grup este Ripensia, aflată pe locul 11, care are un meci mai puţin disputat, cel de azi cu Sportul Snagov, dar pentru aceasta are nevoie de o victorie.

Luceafărul a bifat prima victorie în deplasare

Surpriza zilei, prin prisma scorului, a fost consemnată la Arad, acolo unde Luceafărul a câştigat la scor de neprezentare. Pentru orădeni a fost prima victorie în deplasare obţinută în actuala ediţie de campionat, dar şi primul meci, după aproape şapte luni, fără gol primit în deplasare.

Vasile Pop a reuşit dubla în prima repriză, pentru ca Paraschiv să închidă tabela în al treilea minut de prelungire, după ce a ratat un penalty în prima fază.