Cea mai importantă competiție dedicată juniorilor U17 și-a decis astăzi campioana! FC Viitorul s-a impus cu 4-1 în ultimul act al competiției, împotriva celor de la LPS Banatul

Jucătorul finalei a fost ales Louis Munteanu, component al naționalei U17 a României, care a înscris două goluri și a mai ratat câteva ocazii. Acesta a fost premiat de Mihai Stoichiță, directorul tehnic al FRF. La festivitatea de premiere a fost prezent și președintele FRF, Răzvan Burleanu, care le-a înmânat trofeul câștigătorilor.

LPS Banatul – FC Viitorul 1-4
Au marcat: Tymos (84) / Voicu (3), Munteanu (50, 51), Ilie (7)
Cartonaș roșu: Gladun (79)

LPS Banatul: 12. Ștefan (1. Dogaru 78)- 5. Maric, 3. Sturzu (13. Bostan 70), 6. Gladun-cpt, 4. Benea (7. Ilie 58) – 14. Derbac, 20. Nikolic, 8. Simedru (11. Tismoran 78) – 16. Vasluian (17. Tymos 58), 10. Mitrov, 9. Giurgiu. Antrenor: Cristian Petcu

FC Viitorul: 1. Stănciulescu – 2. Grosu-cpt, 5. Dănuleasa, 4. Bîrzu, 6. Bută (14. Popescu 66) – 8. Voicu (18. Mălăele 66), 11. Grameni, 3. Lazăr (22. Bileca 72) – 7. Ilie, 10.  Bodișteanu (17. Mihai 62), 9. Munteanu (20. Mustacă 72). Antrenor: Constantin Fălina

AFK Csikszereda s-a impus la penalty-uri împotriva formației FCSB

În lupta pentru locul trei s-au întâlnit echipele de juniori U17 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc și FCSB. Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 6 și au menținut avantajul până în minutul 89 al partidei, când Darius Barabas a înscris golul egalizator, scor care a trimis partida să se decidă la penalty-uri.

Echipa mai puternică la loviturile de departajare a fost AFK Csikszereda, care s-a impus cu 5-4, terminând astfel pe podiumul Ligii Elitelor U17 în acest sezon.

FCSB a avut un penalty ratat în timpul regulamentar, în minutul 64, de Antonio Dumitrescu.

FCSB – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-1 (4-5 după penalty-uri)
Au marcat: Niță (6) / Barabas (89)

FCSB: 1. Florică – 2. Pantea (Popescu 87), 5. Coza (4. Bolenyi 55), 6. Trifan, 15. Marin – 10. Bătănași, 28. Pandele-cpt, 23. Dumitrescu – 7. Negoescu (21. Șerbănescu 62), 9. Tudor (16. Chirițoiu 62), 98. Niță. Antrenor: Cristian Teacă

AFK Csikszereda: 1. Hunor – 3. Toth (23. Palhegyi 79), 4. Szin, 5. Gergely, 21. Lazar – 9. Casiadi, 8. Szondi, 6. Csala (22. Baga 57) – 24. Antal, 13. Incze (Barabas 67), 10. Corbu-cpt. Antrenor: Zoltan Dusinszki