Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia a găzduit duminică, 13 iunie, finala Ligii Elitelor U19, AFK Csikszereda – Viitorul Constanța, scor 2-1.

La pauză, Viitorul a condus cu 1-0 prin golul marcat de Andronache în minutul 14. Dar în partea secundă, Csikszereda a reușit să întoarcă rezultatul prin reușitele lui Rotar (58) și Botorok (79).

Clubul din Miercurea Ciuc a câștigat trofeul Ligii Elitelor U19 și va reprezenta România în viitoarea ediție a UEFA Youth League.

AFK Csikszereda: 1. H. Albert – 22. Baga, 4. Vereguț-cpt., 5. Gergely, 18. Bujdosó – 10. A. Szabo, 15. Szondi (21. Lázár, 74′), 6. Casiadi Bakó – 17. Barabás (23. El Sawy, 90′), 9. T. Suciu (8. Finna, 90′), 19. Bg. Rotar (7. Botorok, 68′). Antrenor: Norbert Demeny
Rezerve: 12. M. Karácsony – 2. Hadnagy, 11. Ketesdi, 20. Rácz, 24. S. Szakács

Viitorul Constanța: 1. Stănciulescu – 2. Grosu, 5. Bîrzu, 6. Dănuleasă, 3. Buta – 8. Bodișteanu (20. Vîlea, 80′), 4. Popescu (17. Tănasă, 61′), 11. Grameni – 7. Mustacă (22. Voicu, 61′), 9. Andronache (19. Cojocaru, 80′), 10. Pitu-cpt. Antrenor: Nicolae Roșca
Rezerve neutilizate: 12. Trandafir – 13. Mitulețu, 14. Crivac, 16. Lazăr, 18. Onuț

În finala mică, disputată tot duminică, 13 iunie, la Centrul Național de Fotbal Buftea, FCSB s-a impus cu 3-1 în fața lui Gaz Metan. Medieșenii au deschis scorul în minutul 4 prin Cristian Avram, însă FCSB a egalat până în pauză, prin reușita lui Rareș Trif (36). După pauză, Vlad Pandele (70) și Robert Tudor (88) au adus victoria lui FCSB.