Constănțenii au revenit după ce FC Dinamo a condus cu 2-0 la pauză și s-au impus la loviturile de departajare! FC Viitorul este campioana Ligii Elitelor pentru a treia oară la rând, urmând să reprezinte România în Youth League, echivalentul Ligii Campionilor pentru juniori U19.

FC Dinamo a crezut că poate să dea lovitură după ce a condus la pauză cu 2-0, după reușitele lui Diniță și Florescu. În repriza a doua, Viitorul i-a trimis însă în teren pe Pitu și Munteanu, jucători cu experiența Ligii 1. Grosu a reușit să reducă din diferență, iar Viitorul a avut șansa egalării cu 15 minute înainte de final, însă Grameni a șutat alături. Când se părea că dinamoviștii vor fi campioni, Munteanu a egalat și câștigătoarea s-a decis la loviturile de departajare.

Au marcat de la punctul cu var: Borcea, Geamănă, Floarea, pentru Dinamo, respectiv Munteanu, Grameni, Pitu, Georgescu, pentru Viitorul. Cei care au ratat au fost Stan și Mitran de la Dinamo și Dănuleasa de la Viitorul.

Jucătorul finalei a fost ales Louis Munteanu de la FC Viitorul.

DINAMO – FC VIITORUL 2-2 (5-6 d.p.)

Au marcat: Diniță (38), Florescu (45+1) / Grosu (61), Munteanu (90+2)

DINAMO: 99. Fara – 30. Androne (5. Balcan, 62), 4. Brat, 2. Giafer, 22. Diniță (33. Floarea, 89) – 8. Stan, 17. Florescu (18. Geamănă, 76), 23. Borcea – 7. Mitran, 19. Chiriac (32. Spînu, 62), 24. Bani (29. Matei, 76). Antrenor: Mihai Dobre. Rezerve: 12. Ciobanu – 6. Zamfir, 27. Iosivoiu, 31. Ionescu.

VIITORUL: 1. Mușat – 2. Georgescu, 5. Bîrzu (16. Sîrbu, 83), 6. Dănuleasa, 15. Buta (3. Mureșan, 46) – 8. Grosu-cpt., 4. Crivac, 11. Grameni – 21. Bodișteanu (10. Pitu, 46), 19. Andronache (9. Munteanu, 46), 17. Mustacă (7. Vilea, 76). Antrenor: Constantin Fălină. Rezerve: 12. Dincă – 14. N. Popescu, 20. Tănasă, 22. Oroian.

Partida a fost transmisă live pe Facebook FRF şi YouTube FRF TV.

În partidele din semifinale, disputate sâmbătă, 1 august, la Mogoșoaia și Buftea, Viitorul Constanța și Dinamo au reușit să se impună în fața lui CFR Cluj, respectiv UTA Arad.

La Mogoșoaia, partida dintre Viitorul și CFR Cluj a ”explodat” în ultimele minute. Constănțenii au marcat de două ori în decursul unui minut printr-o ”dublă” a lui Louis Munteanu (86, 87). Atacantul care a debutat și în Liga 1 în actualul sezon a finalizat cu sânge rece două acțiuni în care, datorită paselor colegilor, a scăpat de fiecare dată singur cu portarul.

Golul marcat de Gondiu (89) pe final nu a fost suficient pentru CFR Cluj.

FC Viitorul – CFR Cluj 2-1
Au marcat: Louis Munteanu (86, 87) / Gheorghe Gondiu (89)

Viitorul: 1. Mușat – 2. Georgescu, 5. Bîrzu (15. G. Buta, 70), 6. Dănuleasa, 3. Mureșan – 8. Grosu-cpt., 4. Crivac, 11. Grameni (14. N. Popescu, 90) – 7. Vilea (20. Tănasă, 53), 9. Munteanu (19. Andronache, 90), 10. Pitu (17. Mustacă, 90). Antrenor: Constantin Fălină

CFR Cluj: 1. Gal – 2. And. Nistor, 4. Fărcășan (14. Popșa, 84), 5. C. Bud, 19. Ad. Ilie (16. Bochiș, 61) – 7. C. Nistor, 6. S. Luca, 20. Szilaghi – 18. Iancu (17. Bucică, 42) (11. Gondiu, 84), 9. Haiduc (8. Chira, 46), 10. Fică-cpt. Antrenor: Ilie Lazăr

La Buftea, partida dintre Dinamo și UTA Arad a fost extrem de disputată. După 0-0 la pauză, dinamoviștii au condus de două ori, însă s-au văzut de fiecare dată egalați.

Stan a deschis scorul (52), Truță a egalat la scurt timp (54), apoi Chiriac a făcut 2-1 (69), pentru ca Gavrilă să-i readucă în joc pe arădeni (71).

Partida a fost astfel decisă la loviturile de departajare, acolo unde Dinamo s-a impus cu 4-3.

UTA Arad – Dinamo 2-2, 3-4 la lovituri de departajare
Au marcat: Truță (54), Gavrilă (71) / Stan (52), Chiriac (69)

UTA: 1. Opric – 77. Haloș, 21. Salka, 4. Pașcu, 18. Mohaci – 24. Vulturar, 8. Rădulescu (9. Boștină, 84), 10. Simon, 7. Merian (98. Truță, 46) – 13. Paunchici (3. Moldovan, 46), 11. Gavrilă. Antrenor: Mihai Petcuț

Dinamo: 99. Fara – 6. Zamfir (5. Balcan, 80), 2. Giafer, 4. Brat, 30. Androne (31. Cristian Ionescu, 46) – 8. Stan, 17. Florescu, 7. Mitran, 23. Borcea (22. Diniță, 63) – 19. Chiriac (26. Vioiu, 78), 29. Matei (32. Spînu, 46). Antrenor: Mihai Dobre

La loviturile de departajare au marcat: Boștină, Simon, Vulturar / Stan, Florescu, Diniță, Mitran. Au ratat: Gavrilă, Pașcu / Cristian Ionescu.