Sâmbătă seara, pe terenul central al Complexului Naţional de Fotbal de la Mogoşoaia, câştigătoarea primei ediţii a Ligii Elitelor U17, FC Viitorul, şi-a adăugat în palmares al doilea trofeu al acestui sezon. Echipa pregătită de Nicolae Roşca a cucerit Supercupa României la categoria de vârstă sub 17 ani, după ce a dispus de Pandurii Târgu Jiu, echipă care a câştigat Cupa României Elită U17.

Constănţenii au deschis scorul prin Denis Drăguş, în minutul 9, însă gorjenii au egalat după pauză prin Andrei Dragu (52). FC Viitorul a preluat conducerea prin reuşita lui Raul Vidrăsan (68), apoi au ratat un penalty prin Mihai Ene. Rezerva Alexandru Sabangeanu a stabilit scorul final la 3-1, prin reuşita din minutul 76.

La festivitatea de premiere, echipa campioană a primit şi trofeele pentru cel mai tehnic jucător (Alexandru Măţan), cel mai bun portar (Ion Gurău) şi jucătorul finalei (Raul Vidrăsan) (foto, sus).

FC VIITORUL – PANDURII TÂRGU JIU 3-1 (1-0) Drăguş (9), Vidrăsan (68), Sabangeanu (76) / Dragu (52)

FC Viitorul: 1. Gurău – 2. Androne, 5. T. Băluță, 6. Acasandrei, 3. Neciu (19. R. Bănică 20) – 8. M. Ene (14. Gherghiceanu 78), 4. Vidrăsan, 11. Crînganu (18. Căt. Itu 35) – 7. Mihalache (22. Sabangeanu 68), 9. Drăguș (20. Tucaliuc 56), 10. Mățan (cpt.). Antrenor Nicolae Roşca
Rezerve nefolosite: 12. Agachi – 16. Calu

Pandurii: 12. Ad. Popescu – 2. Goşa (25. Semen 68), 24. Frăţilescu, 21. Cocâr, 4. Almic – 7. D. Cojocaru (8. Măicăneanu 74), 5. S. Popescu (6. Bogatu 59) – 3. Copiluşi, 52. Dragu (9. Al. Mihai 61), 20. Cioiu (15. Bg. Istrate 78) –  19. Gruia (cpt.). Antrenor: Constantin Andriucă
Rezerve nefolosite: 22. Preoteasa – 27. Ecovescu

Cartonaş galben: Mihai Ene (38)

Au arbitrat: Cristian Georgescu – Traian Neacşu şi Alexandru Bodolan, rezervă: Marius Spânu (toţi din Bucureşti)