Şapte din cele opt partide programate în cadrul optimilor de finală ale Cupei României U19 s-au disputat miercuri. Scorul rundei a fost stabilit la Tărlungeni, acolo unde liderul seriei Est din Liga Elitelor U19, SC Dinamo, a învins cu 7-1, după ce a condus la pauză cu 5-0 pe ACS Colţea 1920 Braşov (foto din meci), campioana turului în seria a cincea a Campionatului Naţional U19.

Trei partide decise la lovituri de departajare

Doar patru dintre cele şapte partide disputate ieri s-au decis în timpul regulamentar de joc. Restul de trei au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a se decide calificata. La Cluj-Napoca, CFR a înscris de patru ori de la punctul cu var, Pandurii ratând de două ori. La Mediaş, portarul celor de la UTA Bătrâna Doamnă şi-a dus echipa în sferturi, după ce a parat penalty-ul decisiv. Ultimul meci încheiat la loviturile de departajare a fost cel de la Colibaşi, unde CSM Poli Iaşi a trecut de CS Mioveni.

FC Viitorul şi-a luat revanşa pentru eliminarea din competiţia U17

Ultimul meci din optimi se va disputa pe 7 decembrie, între FC Viitorul şi CS Dinamo, fiind reprogramat din cauza decalării meciului din 16-imi dintre gruparea constănţeană şi Academia Farul, ca urmare a participării campioanei României în UEFA Youth League. Partida din 16-imi s-a disputat ieri, FC Viitorul impunându-se fără emoţii, scor 10-0, prilej pentru a face uitată eliminarea echipei U17 din Cupa României, în runda 16-imilor, când formaţia similară a Academiei Farul s-a impus cu 3-1.

Iată rezultatele optimilor, echipele marcate cu roşu fiind calificate în sferturi:

ACS Poli Timișoara – LPS Satu Mare 4-0
►Gaz Metan Mediaș – UTA Bătrâna Doamnă 5-7

CFR 1907 Cluj – Pandurii Lignitul Târgu Jiu 5-2

►CS Mioveni – CSM Politehnica Iaşi 5-6

►Asociația CS Colțea Brașov –  SC Dinamo 1948 1-7

►ASA 2013 Târgu Mureș – CSS Slatina 0-2

►ASC Juventus București – FC Steaua București SA 0-3