Ultimul act al ediţiei inaugurale a Cupei României Elită U17 s-a disputat sâmbătă dimineaţă, cu începere de la ora 11:00, pe terenul de iarbă al Complexului Naţional de Fotbal de la Mogoşoaia. S-au întâlnit Pandurii Târgu Jiu şi Performer Constanţa, care au trecut în semifinale de CS U Craiova, respectiv FC Ardealul. Gorjenii au obţinut calificarea în finală după 4-1 în deplasare, în timp ce gruparea de la malul mării s-a impus cu 2-1 din postura de gazdă a clujenilor.

Finala Cupei a fost adjudecată de Pandurii, cu scorul de 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat de Cojocaru, în minutul 60. Ambele echipe au terminat partida cu câte un om în minus, gorjenii fiind în avantaj numeric timp de 25 de minute. Constănţeanul Marius Dumitraşcu a fost eliminat direct în minutul 47 pentru un atac cu talpa, în timp ce gorjeanul Florin Trancău a părăsit terenul în minutul 72, pentru cumul de galbene.

Gruparea pregătită de Constantin Andriucă va juca pe 25 iunie în Supercupa României U17, partidă în care va întâlni câştigătoarea primei ediţii a Ligii Elitelor U17, FC Viitorul.

PERFORMER CONSTANŢA – PANDURII TÂRGU JIU 0-1 (0-0) D. Cojocaru 60

Performer: 12. Micu – 16. Robu, 2. Gânţu (3. Neghiniţă 78), 17. Ştefancu, 9. Terziu (23. G. Marian 78) – 5. M. Zamfir, 10. Apostolache, 11. R. Farcaş (cpt.) (24. Lefter 66), 18. C. Zamfir – 8. Codescu (20. Caragea 63), 21. Dumitraşcu. Antrenor: Viorel Fărcaş
Rezerve nefolosite: 1. Panteş – 7. Şola, 19. Fl. Roman.

Pandurii: 12. I. Popescu – 17. Goşa, 85. Frăţilescu, 21. Cocâr, 4. Almic – 7 D. Cojocaru (3. Bogatu 70), 8. Trancău – 32. Copiluşi (5. Bg. Istrate 68), 28. Dragu (9. Al. Mihai 60), 10. Cioiu (77. S. Popescu 70) – 90. Gruia (cpt.) (23. Măicăneanu 76). Antrenor Constantin Andriucă.
Rezerve nefolosite: 22. Preoteasa – 25. Semen

Cartonaşe galbene: Trancău (67, 72), Cocâr (67), S. Popescu (73), Bg. Istrate (79)

Arbitri: Ionuţ Coza (Cernica) – Ionuţ Măndiţă (Tunari) şi Dragoş Radu (Dragomireşti), rezervă: Vasile Buzea (Bucureşti)