Ivan Mamut inscrie un gol de langa Marius Ditu in meciul de fotbal dintre Progresul Spartac Bucuresti si Universitatea Craiova, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 27 noiembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Pentru prima oară Cupa României se joacă în weekend! Faza șaisprezecimilor de finală a început vineri, cu două meciuri.

Primul meci al zilei a adus față în față două formații din Liga 1. La Giurgiu, Chindia Târgoviște a întâlnit-o pe FC Hermannstadt. Finalul primei reprize a adus cele mai importante faze. Mai întâi, Jo Santos a deschis scorul pentru sibieni cu o un șut frumos din lovitură liberă. Apoi, înainte de pauză, cu două minute înainte de finalul primei reprize, Chindia a egalat printr-un alt gol spectaculos. Cherchez a șutat la colțul lung din colțul careului de 16 metri și l-a învins pe portarul sibian.

Partea a doua nu a adus nimic nou pe tabelă, nici cele două reprize de prelungiri și totul s-a decis la penalty-uri. Buzan și Addae au ratat, iar târgoviștenii nu au clacat. Neicuțescu a marcat golul decisiv și Chindia a ajuns în optimile de finală ale Cupei României.

A doua partidă din această fază a competiției s-a disputat la Craiova, pe stadionul “Ion Oblemenco”. Progresul Spartac, formație din Liga 3, a întâlnit-o pe Universitatea Craiova. Întâlnirea s-a decis în ultimel 15 minute al primei reprize, când Mamut, Bic și Ofosu au marcat și au trimis-o pe Craiova la vestiare cu un avantaj de trei goluri.

În repriza secundă, Bărbuț a obținut o lovitură de la 11 metri, iar Bălașa a înscris pentru 4-0. Cu șase minute înainte de final, Mamut a mai marcat o dată și a închis tabela. 5-0 pentru Universitatea Craiova și oltenii sunt și ei în optimile de finală!

Rezultate și program 16-imi Cupa României, ediția 2020/2021

Vineri, 27 noiembrie

Chindia Târgoviște – Hermannstadt 1-1 (5-3 d.p.)
Au marcat: Cherchez (43) / Jo Santos (41)

Progresul 1944 Spartac – Universitatea Craiova 0-5
Au marcat: Mamut (29, 85), Bic (35), Ofosu (45), Bălașa (57 pen.)

SCM Gloria Buzău – FCSB, ora 20:45 – nu se va disputa

* Partidele care au în dreptul lor ”TV” vor fi transmise în direct la Digi, Look și Telekom.
  ** Meciul SCM Gloria Buzău – FCSB nu se va disputa, cazul va fi judecat la Comisia de Disciplină.
*** Rezultatele urmează să fie omologate.