VIDEO | România învinge Germania și se califică în ”sferturile” eEURO 2020!

Sâmbătă a debutat prima ediție a e-Campionatului European pe PES. Naționala României s-a calificat în sferturile de finală după victoria din decisivul cu Germania, printr-un gol de aur.

Cei mai buni jucători de PES din Europa se întrec pentru titlul de campioni continentali. La eEURO, România a făcut parte dintr-o grupă alături de Spania, Germania și Bosnia-Herțegovina. Nu s-a jucat în sistem clasic ”fiecare cu fiecare”.

După un eșec în primul duel cu Spania, tricolorii aveau nevoie să învingă atât Bosnia-Herțegovina, cât și învinsa dintre Spania și Germania.

Meciul decisiv a fost contra nemților și a fost câștigat de Adrian Urmă printr-un gol de aur, marcat la chiar prima fază a jocului al treilea.

Sferturile de finală sunt programate duminică, începând cu ora 12:00. România va întâlni Țările de Jos.

UPDATE | România – Germania 4-3
Meciul 1: Cristian Radu v Mehrab Esmailian 2-1
Meciul 2: Adrian Urmă v Mike Linden 1-2
Meciul 3: Adrian Urmă v Mike Linden 1-0 (”gol de aur”)

UPDATE | România – Bosnia-Herțegovina 8-2
Meciul 1: Cristian Radu v Igor Zečević 3-1
Meciul 2: Adrian Urmă v Fedja Djedović 5-1

România va juca de la ora 21:00 în fața Germaniei pentru un loc în ”sferturile” eEURO 2020. Meciul va fi transmis în direct pe Facebook Echipa națională și YouTube FRF TV.

UPDATE | România – Spania 5-6
Meciul 1: Cristian Radu v Miguel Mestre 2-2
Meciul 2: Adrian Urmă v Saúl Saucedo 3-4

Azi, 23 mai, sunt programate jocurile din faza grupelor.

România – Germania, ora 21:00

Câștigătoarele meciurilor 4 și 5 merg mai departe în sferturile de finală.

Vor evolua doi jucători din fiecare echipă, pe rând. Se cumulează scorul din cele două partide pentru desemnarea învingătoarei. În caz de egalitate, va avea loc un meci 3 cu regula ”golului de aur”.

Finala se va disputa în sistem cel mai bun din 5 meciuri. Fazele eliminatorii sunt programate duminică, 24 mai, începând cu ora 12:00.

Cine sunt tricolorii noștri

Adrian Urmă, 23 de ani

• Jucător profesionist de PES din 2017.
  • Sub contract cu AC Milan pe care o va reprezenta în eSerie A.
  • Locul 1 în România în calificările pentru formarea echipei naționale de e-fotbal pe PES.

Cristian Radu, 31 de ani

• Joacă e-sports de 20 de ani.
  • Locul 2 în Româniaa în calificările pentru formarea echipei naționale de e-fotbal pe PES.