Joi s-au mai disputat încă două meciuri din cadrul rundei cu numărul 14, în care gazdele au confirmat trendul etapei şi au terminat neînvinse

Primul meci de joi a fost cel de la Miercurea Ciuc, în care Csikszereda a primit replica celor de la U Cluj. Neînvinşi de o lună, ciucanii au dus la şase numărul meciurilor consecutive fără eşec, impunându-se cu 2-1.

A fost un meci în care au marcat doar străini, primul pe listă fiind argentinianul Bauza, în minutul 19. La două minute de la reluare, slovacul Mészáros a mărit avantajul echipei gazdă, însă israelianul Golan a reaprins speranţele în tabăra oaspeţilor (78). Eliminarea lui Filip (81) a stricat planurile clujenilor, care nu au mai reuşit să restabilească egalitatea pe tabelă.

Fotbal Club Rapid a avut posibilitatea de a urca pe locul 2 în clasament, cu condiţia să o învingă pe CSM Reşiţa. Însă formaţia pregătită de Alin Minteaun a rezistat asediului şi a închis ermetic drumurile spre poarta lui Cobrea şi meciul s-a terminat cu o remiză albă, care i-a coborât pe bucureşteni pe locul 5, la golaveraj, după Dunărea Călăraşi şi Viitorul Pandurii.

După trei eşecuri consecutive în deplasare, dintre care ultimele fără gol marcat, remiza de joi le-a adus primul punct de “afară” din această lună.