Echipa antrenată de Octavian Benga a trecut pe primul loc după ce s-a impus în derby-ul Timişoarei cu Ripensia (scor 2-0), profitând de eşecurile la limită suferite de Rapid la Recea şi de Petrolul pe propriul teren

Etapa cu numărul 5 a debutat sâmbătă, când s-au disputat şapte dintre cele opt meciuri programate, duelul dintre Unirea Slobozia şi Farul urmând a fi reprogramat ca urmare a rezultatelor pozitive la testarea COVID-19 efectuată de echipa de la malul mării.

Una dintre cele patru echipe rămase fără eşec după primele patru etape, ASU Poli, a dat piept cu vecina de oraş, Ripensia, într-un meci disputat pe terenul bazei Ştiinţa. Gazdele s-au impus cu 2-0, ambele reuşite fiind consemnate de la punctul cu var, în repriza a doua. Sokovic a comis un henţ şi a cauzat primul penalty al meciului, oferindu-i lui Axente ocazia de a deschide scorul (48), pentru ca apoi să vină rândul lui Păduraru în a provoca un alt penalty, după un fault la Mera. Acelaşi Axente a fost desemnat să bată, dar acesta i-a lăsat locul lui Alex Popescu, iar acesta a bifat primul său gol în tricoul lui ASU.

Cu 11 puncte în traistă, echipa lui Octavian Benga a primit veşti bune din ultimele două meciuri ale zilei, astfel că s-a văzut propulsată pe primul loc al clasamentului, cel puţin până la ultimul meci al rundei, în care se vor duela U Craiova 1948 SA şi CSM Slatina, în urma căruia gazdele pot detrona pe ASU cu cel puţin un egal.

Comuna Recea a dat lovitura cu Fotbal Club Rapid

Cu un nou antrenor pe bancă, în persoana lui Nicolae Constantin, nou-promovata din judeţul Maramureş a bifat primul succes din acest sezon fix în faţa ocupantei locului secund. Startul meciului nu a părut a fi unul fericit pentru gazde, care au ratat un penalty prin portarul Alin Bota (13), într-una din rarele ocazii în care acesta nu a marcat de la punctul cu var în ultimele sezoane. Mai mult, oaspeţii i-au taxat pe maramureşeni prin golgheterul Hlistei, care a marcat pentru a cincea oară în acest sezon

Egalarea a venit la jumătatea reprizei secunde, la o fază la care Ispas a centrat de pe stânga, iar Coman a trimis pe poartă cu capul. Drăghia a plonjat şi a blocat mingea, dar aceasta l-a lovit în picior şi a intrat în poartă. Acelaşi Coman a executat impecabil un nou penalty acordat gazdelor, cu 11 minute înainte de final şi a adus victoria echipei sale.

Aerostar şi Mioveni, la primul succes în noul sezon

O altă nou-promovată a spart gheaţa sâmbătă, Aerostar obţinând cele trei puncte puse în joc după ce a fost condusă la pauză cu 2-0 de către Csikszereda. Doi dintre străinii oaspeţilor, căpitanul Eder González şi slovenul Mészáros au stabilit scorul după primele 45 de minute de joc, însă băcăuanii au dat lovitura după reluare.

Horia Ilie a redus din diferenţă cu un şut de la 18 metri, apoi mingea luftată de Vraciu l-a lovit pe Bor şi a deviat nefericit în poarta ciucanilor, tabloul revirimentului fiind completat de lovitura de cap a lui Chirilă, care a păstrat la Bacău toate punctele.

Prima victorie stagională a reuşit-o şi Mioveniul, învinsă fiind “lanterna roşie” Pandurii Lignitul. Doi străini au marcat golurile primei reprize, primul fiind italianul Massaro de la oaspeţi, urmat de belgianul Remacle. Victoria a adus-o autohtonul Negruţ, cu un gol marcat din 6 metri, după o centrare a lui Oancea.

Dunărea a stricat Petrolul

Aflaţi pe val după trei victorii consecutive, elevii lui Viorel Moldovan nu concepeau să facă un pas greşit fix pe teren propriu, în faţa celor de la Dunărea Călăraşi. Doar că socoteala gazdelor nu s-a potrivit cu rezultatul final de pe tabela de marcaj a stadionului “Ilie Oană”.

Călărăşenii le-au provocat al doilea eşec pe teren propriu din acest sezon, cu un gol reuşit de Ciucur cu doar şase minute înainte de fluierul final, astfel că FC Petrolul Ploieşti a părăsit podiumul după rezultatul de ieri.

În celelalte două meciuri disputate ieri, CSM Reşiţa a plecat cu toate punctele de la Buzău, după un penalty transformat de Buş, în timp ce Turris-Oltul a câştigat la limită un thriller cu cinci goluri în duelul cu Chiajna, golul victoriei fiind reuşit în al patrulea minut de prelungire.

Iată programul şi rezultatele de până acum, cu roşu fiind trecute meciurile televizate::

26.09.2020, ora 11:00
CS Aerostar Bacău – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-2 (0-2)

Horia Ilie (55), Dávid Bor (74 – autogol), Ionuţ Chirilă (78) / Eder González (16), András Mészáros (22)

ACS ASU Politehnica Timișoara – AFC Ripensia Timișoara 2-0 (0-0) (foto)
Mircea Axente (48 – pen.), Alexandru Popescu (59 – pen.)

SCM Gloria Buzău – Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița 0-1 (0-1)