Selecționata U16 a României participă la turneul de dezvoltare UEFA din Bulgaria.

Tricolorii U16 au câștigat și ultima partidă de la Turneul de Dezvoltare, disputat marți, 12 aprilie, în fața Bulgariei, scor 2-1.

Selecționerul Victor Ene i-a folosit pe următorii:

1. R. Munteanu – 2. E. Chihaia (14. N. Tomasso 89′), 3. D. Fălcușan, 4. H. Shehait, 17. R. Tamași (5. B. Bacalu 89′) – 10. L. Băsceanu (11. A. Alexandru 66′), 16. P. Ciupei (6. R. Giurgiu 56′) – 21. D. Păcuraru (19. A. Cocoș 46′) – 20. A. Dima (13. A. Brumă 66′), 8. A. Bărbuț (7. M. Miruță 56′) – 9. I. Vermeșan (22. R. Fătu 89′)

Golurile României au fost marcate de Ioan Vermeșan (41 și 45), jucător ce a punctat de 6 ori la acest turneu de dezvoltare! Bulgaria a marcat în minutul 49 din penalty iar în minutul 74, portarul naționalei României, Rafael Munteanu, a reușit să apere o lovitură de departajare.