Pe teren propriu, formaţia antrenată de Adrian Văsâi a întâlnit ocupanta locului secund din seria Vest, Universitatea Cluj. Oaspeţii, cu o echipă matură, având avantajul vârstei mai mari cu un an faţă de gruparea timişoreană, au deschis scorul în partida din oraşul de pe Bega.

Tinerii jucători ai ”Tricolor11” Timişoara nu s-au pierdut cu firea şi au egalat prin Casian, a cărui reuşită a stabilit scorul primei reprize. După reluare, Chera a marcat golul victoriei, într-o repriză în care gazdele au trimis o dată mingea în bară prin Casian.

În urma acestui rezultat, Centrul de Excelenţă Timişoara rămâne pe locul 5 în clasament, cu un avans de două puncte în faţa colegilor lor de la Târgu Mureş, care au învins miercuri pe ACS Poli, cu 3-2.

Lideri detaşaţi la juniori B

Joi, de la ora 14:00, tot pe teren propriu, echipa pregătită de Adrian Văsâi va întâlni pe LPS Târgu Jiu. Partida va conta pentru etapa a 16-a a seriei a V-a a Campionatului Naţional de Juniori B, competiţie în care mureşenii conduc detaşat, cu şapte puncte avans în faţa celor de la FC Bihor şi nouă în plus faţă de CFR Simeria.

În meciul cu U Cluj, Adrian Văsâi a apelat la următoarea formulă de start: Barbu – Tiereanu (cpt.), Manolache, Giosu, Popa – Casian, Lazar, Onişa – Chera, Trip, Jurj. Pe parcursul meciului au mai evoluat Deta şi Talpoş.