Selecționata feminină a României a câștigat cu 5-0 în al doilea amical disputat în compania Maltei, duminică, 7 aprilie, la Mogoșoaia.

Tricolorele și-au impus jocul din primul minut, Cosmina Dușa ratând cele mai clare ocazii până la deschiderea scorului. Ștefania Vătafu a transformat o lovitură de la 11m în minutul 19, penalty obținut de Cosmina Dușa. Până la finalul primei reprize, tricolorele au mai marcat de două ori, Dușa și Olar combinând perfect la golurile doi și trei.

În repriza secundă, posesia a aparținut României, Dușa și Vătafu reușind ”dubla” după ce au marcat în minutul 51, respectiv 90+2.

România încheie victorioasă această ”dublă” amicală, cu șapte goluri marcate și niciunul primit.

România – Malta 5-0
Au marcat: Vătafu (19, 90+2), Dușa (36, 51), Olar 45

România: 1.Părăluță – 3. Ciolacu (16. Sandu 62), 5. Meluță, 6. Ficzay, 2. Oprea – 4. Bortan (20. Vlădulescu 84) – 10. Voicu (7. Marinescu 84), 8. Vătafu, 14. Herczeg (19. Tărășilă 73) – 11. Olar-cpt, 22. Dușa (18. Carp 84). Selecționer: Mirel Albon
Rezerve: 12. Câmpean – , 15. Goder

Malta: 12.Borg – 20. Sciberras (8. Mifsud 77), 5. Farrugia, 15. Flask, 9. Sultana – 14. Zammit, 6. Theuma-cpt – 22. Bajada, 18. Buttigieg (17. B. Borg 46), 16. Turner (10. M. Borg 89) – 7. Carabott (11. Bugeja 46). Selecționer: Marc Anthony Gatt
Rezerve : 1. Xuereb – 3. Zarb.

Arbitru: Iuliana Demetrescu. Asistenți: Petruța Iugulescu și Mihaela Țepușă. Rezervă: Cristina Trandafir

Lotul convocat de selecționerul Mirel Albon pentru această ”dublă”:

Portari: Andreea Părăluță (Levante UD), Sara Câmpean (”U” Olimpia Cluj)

Fundași: Olivia Oprea (Zaragoza CFF/Spania), Teodora Meluță (”U” Olimpia Cluj), Maria Ficzay (Diosgyori VTK/Ungaria), Brigitta Goder (ETO Gyori FC/Ungaria)

Mijlocași: Ioana Bortan (”U” Olimpia Cluj), Ana Vlădulescu (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Ștefania Vătafu (Anderlecht/Belgia), Andreea Voicu (Apollon Ladies/Cipru), Andreea Herczeg (Kungsbacka DFF/Suedia), Bianca Sandu (Diosgyori VTK/Ungaria), Ioana Bălăceanu, Roxana Mirea, Beatrice Tărășilă (toate ”U” Olimpia Cluj), Mădălina Marinescu (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Mihaela Ciolacu (”U” Olimpia Cluj)

Atacanți: Florentina Olar (Fortuna Hjorring/Danemarca), Cosmina Dușa (Konak Belediyespor/Turcia), Cristina Carp (”U” Olimpia Cluj)

În toamnă debutăm în calificările EURO 2021

Reprezentativa feminină a României a fost repartizată în Grupa H, alături de Elveția, Belgia, Croația și Lituania, în urma tragerii la sorți care s-a desfășurat pe 21 februarie, la Nyon.

Naționala feminină va debuta în preliminariile pentru EURO 2021 pe teren propriu, chiar împotriva Belgiei, pe 8 octombrie. Locul și ora de disputare ale partidei vor fi stabilite ulterior.

22.09.2020: Elveția – Belgia, ROMÂNIA – Croația

La turneul final se califică direct câștigătoarele celor 9 grupe alături de cele mai bune trei locuri doi, cărora li se alătură țara-gazdă, Anglia. Celelalte șase ocupante ale pozițiiilor secunde vor disputa un play-off, în sistem tur-retur, astfel urmând a se stabili celelalte trei care se vor califica la EURO 2021.