VIDEO | România U17 a învins Cipru U17 cu 1-0

Reprezentativa Under 17 a României a învins cu 1-0 selecționata Ciprului, în cea de-a doua partidă amicală, disputată vineri, 10 august, la Buftea.

Singurul gol al partidei a fost înscris de Ianis Stoica în minutul 25. Tricolorii au fost nevoiți să presteze un joc mai defensiv în repriza secundă, după eliminarea din minutul 46 a lui Ahmed Bani.

Astfel, cele două reprezentative și-au împărțit victoriile în această ”dublă” amicală, Cipru impunându-se în primul joc, scor 3-2, iar România în cel de-al doilea, scor 1-0.

România – Cipru 1-0 (Stoica 25′ )

Echipele de start:

România: 1.Tătaru – 2. Grosu (18. Pascu 80+3), 3. Bolenyi (16. Florică 80+3), 6. Vita (15. Dicu 41′), 4. Stefanovici (24. Chilili 80+3)– 5. Botond (14. Ziman 52′), 8. Grameni – 7. Stoica-cpt, 10. Bani, 11. Pitu – 9. Munteanu (20.Iana 71′) . Antrenor: Daniel Mogoșanu

Rezerve: 12. Opric, 23. Hendrich – 13. Dumitru,17. Corbu, 19. Suciu,  22. Dumitru, 25. Ilie

Cipru: 12. Kyriakou – 2. Pitsillides (8. Melanarkitis 64′) , 6. Kologirou-cpt (4. Andreou S 41′), 15. Antoniou, 13. Kokkinos – 18. Koumpari, 16. Satsias (9. Venizelos 53′) – 20. Konstantinou, 14. Gavriel, 11. Georgallides (17. Orfanidis 64′) – 19. Hadjiyiannis. Antrenor: Yoanis Okkas

Rezerve: 1.Hadjigavriel– 3. Charalampous, 5. Christodoulou, 7. Andreou E, 10. Charalompous

Meciul va fi transmis în direct pe pagina Echipa Națională de Fotbal a României și canalul de YouTube FRF TV.

Prima partidă dintre cele două selecționate de juniori, disputată miercuri, 8 august, s-a încheiat în favoarea oaspeților, care s-au impus cu scorul de 3-2. Tricolorii au condus cu 2-1 la pauză, dar naționala Ciprului a revenit pe tabelă. În finalul jocului, România a ratat o lovitură de la 11 metri.

Lotul convocat de antrenorul Daniel Mogoșanu pentru ”dubla” cu Cipru:

Portari: Alexandru Tătaru (Regal Sport), Raul Opric (CFR Simeria), Otto Hindrich (CFR Cluj)

Fundași: Dumitru David (LPS Târgu Jiu), Darius Grosu (FC Viitorul), Alexandru Chilili (FC Voluntari), Denis Bolonyi (Kiss Baia Mare), Mădălin Pascu (Sportul Chiscani), Luca Florică (Regal Sport), Matei Ilie (SSD Prosesto), Daniel Vita (Csikszereda Miercurea Ciuc), Ștefan Stefanovici (Juniorul Vaslui), Andrei Dicu (FCSB)

Mijlocași: Raul Ziman (LPS Satu Mare), Szondi Botond (Csikszereda Miercurea Ciuc), Denis Tarta (Kiss Baia Mare), Alexandru Crivac (Star Sport Argeș), Andrei Iana (FCSB), Ahmed Bani (Dinamo București), Ianis Stoica (FCSB), Alexi Pitu (FC Viitorul), Marius Corbu (Csikszereda Miercurea Ciuc), Constantin Grameni (FC Viitorul)

Atacanți: Toni Suciu (Csikszereda Miercurea Ciuc), Louis Munteanu (FC Viitorul)

În toamnă încep partidele oficiale

România U17, formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2002, va juca în preliminariile care vor începe în toamna anului 2018 cu Lituania, Ungaria și Serbia. Turneul de calificări va fi găzduit de Ungaria. Partidele se vor disputa între 30 septembrie – 6 octombrie 2018 conform următorului program:

30 septembrie 2018: România – Ungaria
3 octombrie 2018: România – Serbia
6 octombrie 2018: România – Lituania

Echipele care se vor clasa pe primele două locuri în cele 13 grupe și cele mai bune patru locuri doi se vor alătura celor două echipe calificate direct la Turul de Elită, Anglia și Germania. Turul de Elită se va disputa în martie 2019.

La finalul Turul de Elită, câștigătoarele celor 8 grupe, alături de șapte dintre ocupantele locurilor doi și țara gazdă, Irlanda, vor participa la Campionatul European care se va desfășura în mai 2019.