Echipa națională pregătită de Daniel Oprescu participă în această săptămână la un turneu amical în Portugalia.

Luni, 9 decembrie, a fost programat al doilea joc al tricolorilor din cadrul turneului. Tricolorii au remizat cu Spania, 2-2!

România a deschis scorul în minutul 32 prin Ianis Stoica, însă spaniolii au egalat prin Ruben Iranzo chiar înainte de a intra la vestiare. Același Ianis Stoica a marcat și în repriza secundă, reușind ”dubla”.

Norocul nu a fost de partea tricolorilor nici în acest joc, aceștia fiind egalați de Spania în minutul 90+5, din lovitură de la 11m!

Au evoluat: 12. Sava – 13. Iana (2. Grosu 72), 20. Chilili, 5. Mitran, 4. Stefanovici – 6. Perianu-cpt. (11. Bani 72), 18. Botond (21. Casiadi 55) – 24. Danciu (10. Bălan 55), 8. Grameni, 19. Rasoveanu (9. Vasluian 90) – 7. Stoica. Antrenor: Daniel Oprescu

În primul joc, disputat sâmbătă, 7 decembrie, tricolorii au pierdut la limită jocul cu gazda turneului, Portugalia. Tricolorii au condus cu 2-1 până spre finalul partidei, când lusitanii au întors scorul, câstigând cu 3-2. În minutul 90+5, Tiago a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri, iar în minutul 90+6 Duarte a adus victoria Portugaliei.

Urmează:
11 decembrie, ora 16:00 – Turcia –România
*Orele specificate sunt cele din țară

Lotul convocat de Daniel Oprescu pentru acest turneu:

Portari: Răzvan Sava (Pescara), Raul Opric (UTA Arad)
Fundași: Alexandru Chilili (FC Voluntari), Andrei Iana (LPS Cetate Deva), David Tălmaciu (SR Municipal Brașov), Ionuț Mitran (Universitatea Craiova), Darius Grosu (FC Viitorul), Nicolae Sima (FC Viitorul), Ștefan Ștefanovici (Juniorul Vaslui)
Mijlocași: Soma Casiadi Bakó (AFK Cszikszereda), Ovidiu Perianu (FCSB), Botond Szondi (AFK Cszikszereda), Ianis Stoica (FC Petrolul Ploiești), Florin Bălan (FC Voluntari), Alexandru Crivac (FC Viitorul), Mihai Danciu (Universitatea Craiova), Octavian Popescu (Universitatea Craiova), Constantin Grameni (FC Viitorul), Mădălin Pascu (AFC Unirea 04 Slobozia)
Atacanți: Alex Pitu (FC Viitorul), Ahmed Bani (Dinamo București), Louis Munteanu (FC Viitorul), Ion Vasluian (AFC Ripensia Timișoara), Ovidiu Rasoveanu (CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu).

Lotul inițial a suferit unele modificări înainte de reunire: Alexandru Crivac (FC Viitorul),  Octavian Popescu (Universitatea Craiova), Alexi Pitu și Louis Munteanu (ambii FC Viitorul) au fost înlocuiți de Constantin Grameni (FC Viitorul), Mădălin Pascu (AFC Unirea 04 Slobozia), Ion Vasluian (AFC Ripensia Timișoara) respectiv Ovidiu Rasoveanu (CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu).