Mijlocașul defensiv al Viitorului a marcat primul său gol în Liga 1, aducând astfel victoria formației sale în partida cu Astra Giurgiu.

La finalul rundei a zecea din Liga 1, Viitorul ocupă locul 6, ultimul care duce în play-off, cu un punct mai mult decât echipa lui Devis Mangia, U Craiova 1948 Club Sportiv.

În ultima etapă, campioana de acum două sezoane s-a impus în prelungirile partide cu Astra, 1-0, unicul gol fiind marcat de un jucător U21, Tudor Băluță (foto). Aceasta a fost, de altfel, prima reușită a mijlocașului defensiv în Liga 1!

În partida de la Ovidiu, cele două echipe au folosit nouă jucători U21, șase Viitorul și trei Astra. Opt dintre aceștia au fost titulari!

Un alt jucător care a impresionat în această etapă a fost mijlocașul de la FCSB, Olimpiu Moruțan, autor a două pase decisive în partida câștigată contra celor de la Hermannstadt.

În topul celor mai buni pasatori din campionat, Moruțan conduce cu patru pase reușite.

În total, în runda precedentă au jucat 31 de jucători eligibili regulii U21, 25 dintre aceștia au fost titulari, iar 16 integraliști.

Dinamo – Sepsi 0-0

Dinamo: R. Grigore (titular, 73 de minute), Sorescu (din minutul 59)

Sepsi: Drăghici (titular, 84 de minute), Hamed (din minutul 84)

FC Voluntari – FC Botoșani 1-1

Laidouni (36 – pen.) / Chitoșcă (80)

Voluntari: I. Gheorghe (integralist), Tudorie (din minutul 83)

Botoșani: Oaidă (integralist), Chindriș (titular, 54 de minute)

Gaz Metan Mediaș – Politehnica Iași 1-0

Ely Fernandes (90+1)

Gaz Metan: Trif (integralist), Olaru (titular, 72 de minute)

Poli Iași: Panțîru (integralist)

Viitorul – Astra 1-0

T. Băluță (90+2)

Viitorul: Ghiță (titular, 58 de minute), T. Băluță (integralist), I. Hagi (integralist), Mățan (titular, 45 de minute), Drăguș (integralist), Boboc (din minutul 46)

Astra: Crișan (integralist), Butean (integralist), V. Gheorghe (titular, 77 de minute)

Hermannstadt – FCSB 1-3

Dâlbea (25) / Fl. Tănase (41, 66), Gnohere (57)

Hermannstadt: Căbuz (integralist)

FCSB: Nedelcu (integralist), Man (integralist), Fl. Coman (titular, 45 de minute), Moruțan (din minutul 38)

Concordia Chiajna – Dunărea Călărași 1-1