Ovidiu Horșia, Valentin Costache și Florinel Coman au punctat în această etapă. Toți trei au câte două goluri marcate în actualul sezon.

Jucătorii eligibili în acest sezon regulii implementate de FRF, adică fotbaliștii născuți începând cu 1 ianuarie 1998, au avut din nou evoluții importante pentru echipele de care aparțin. Unul dintre jucătorii surpriză ai acestui început de campionat este mijlocașul celor de la Politehnica Iași, Ovidiu Horșia, fotbalist împumutat de la FCSB.

Acesta a marcat un gol în victoria echipei sale cu 2-0 în fața lui Dinamo. Horșia se află la primul sezon în prima divizie. Un alt marcator al rundei este Valentin Costache, fotbalistul celor de la CFR marcând golul de 2-0 în partida câștigată de campioană împotriva celor de la Hermannstadt cu scorul de 3-0.

Semifinalist cu naționala U21 la EURO din acestă vară, Florinel Coman este cel mai în formă fotbalist de la FCSB. Intrat pe teren din postura de rezervă, Coman a marcat pentru roș-albaștrii, dar golul său nu i-a ajutat pe aceștia în partida pierdută pe teren propriu cu FC Voluntari.

În același meci, disputat la Pitești, FCSB a avut 4 jucători debutanți în Liga 1:  Sorin Șerban, Marian Botezatu, Ovidiu Perianu și Laurențiu Ardelean. Primii doi au fost integraliști la FCSB.

În total, în această etapă, au evoluat 40 de jucători U21, 29 dintre aceștia fiind titulari și 20 integraliști.

Academica Clinceni – Chindia Târgoviște 3-1
Au marcat: Vojtuš (19), Barbu (24), Buziuc (63) / Burlacu (3)
Clinceni: Șut (integralist), R. Ion (integralist)
Chindia: Aioani (integralist), Neciu (integralist)

Politehnica Iași – Dinamo 2-0
Au marcat: Breeveld (23), Horșia (31)
Iași: Horșia (integralist), Hațiegan (titular, 45 de minute)
Dinamo: Ciobotariu (integralist), A. Mihaiu (integralist), Moldoveanu (din minutul 65), R. Grigore (din minutul 82), G. Crețu (din minutul 83)

Gaz Metan – Astra 1-0
A marcat: S. Buș (56)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (titular, 84 de minute)
Astra: Dima (integralist), Stahl (titular, 45 de minute)

CFR Cluj – Hermannstadt 3-0
Au marcat: Păun (14), V. Costache (84), Omrani (89-pen.)
CFR Cluj: V. Costache (integralist), Itu (titular, 56 de minute)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Buzan (titular, 33 de minute), Cordea (din minutul 73)

Universitatea Craiova – Sepsi OSK 0-1
A marcat: Karanovic (81)
Craiova: Borța (integralist), V. Constantin (titular, 60 de minute), Mihăilă (din minutul 60)
Sepsi: Carnat (integralist), Dumiter (titular, 25 de minute)

FCSB – Voluntari 1-3
Au marcat: F. Coman (49) / Țîră (1), Ricardinho (51), M. Botezatu (67-autogol)
FCSB: A. Vlad (integralist), S. Șerban (integralist), M. Botezatu (integralist), L. Ardelean (titular, 40 de minute), Perianu (titular, 45 de minute), F. Coman (din minutul 46)
Voluntari: C. Costin (titular, 73 de minute), I. Gheorghe (integralist)

Viitorul – Botoșani 2-2
Au marcat: Eric (12-pen.), Iancu (65) / Ashkovski (27, 81)
Viitorul: V. Ghiță (integralist), G. Ganea (titular, 54 de minute), Ciobanu (din minutul 46), Boboc (din minutul 54)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist), Andronic (din minutul 90+2)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 5 a Ligii 1, ediția 2019-2020

Portari: Aioani (Chindia), A. Vlad (FCSB)
Fundași: Neciu (Chindia), Ciobotariu (Dinamo), R. Grigore (Dinamo), Velisar (Gaz Metan), Dima (Astra), Opruț (Hermannstadt), Borța (Universitatea Craiova), S. Șerban (FCSB), M. Botezatu (FCSB), V. Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul), Haruț (Botoșani), Chindriș (Botoșani)
Mijlocași: Șut (Clinceni), R. Ion (Clinceni), Horșia (Politehnica Iași), Hațiegan (Politehnica Iași), A. Mihaiu (Dinamo), G. Crețu (Dinamo), Olaru (Gaz Metan), Stahl (Astra), V. Costache (CFR Cluj), Itu (CFR Cluj), Buzan (Hermannstadt), V. Constantin (Universitatea Craiova), Mihăilă (Universitatea Craiova), Carnat (Sepsi), L. Ardelean (FCSB), Perianu (FCSB), Ciobanu (Viitorul), C. Costin (Voluntari), I. Gheorghe (Voluntari)
Atacanți: Moldoveanu (Dinamo), Cordea (Hermannstadt), Dumiter (Sepsi), F. Coman (FCSB), G. Ganea (Viitorul), Andronic (Botoșani)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.

1 CFR Cluj 5 4 1 0 13-3 13
2 Viitorul 5 3 2 0 13-6 11
3 Poli Iași 5 3 2 0 6-1 11
4 FC Botoșani 5 2 3 0 11-6 9
5 Gaz Metan 5 2 3 0 7-4 9
6 U Craiova 5 3 0 2 7-5 9
7 Sepsi 5 1 4 0 4-3 7
8 Astra 5 2 1 2 6-6 7