Constănțenii au condus cu 1-0 prin golul marcat de Iancu, însă Nițu și Mihăilă au întors soarta jocului și au adus toate punctele la Craiova.

Runda a 24-a a Ligii 1 a fost una în care Universitatea Craiova a avut cel mai mult de câștigat. Echipa lui Corneliu Papură a profitat de pașii greșiți ai rivalelor CFR Cluj și FCSB, doar egaluri în această etapă și, cu victoria de la Ovidiu, oltenii ocupă poziția secundă.

Cele trei puncte obținute de craioveni la Ovidiu au venit din două reușite ale jucătorilor U21, Luis Nițu și Valentin Mihăilă, întorcând soarta jocului, după ce constănțenii au deschis scorul prin Iancu.

În total, în această etapă, au evoluat 40 de jucători U21, 31 fiind titulari și 15 integraliști.

Astra – Chindia 1-2
Au marcat: Răduț (90+2) / Neguț (81), Yameogo (83)
Astra: Trușescu (integralist), Simion (titular, 63 de minute), D. Gheorghe (din minutul 63)
Chindia: A. Ioniță (titular, 66 de minute), Piftor (titular, 45 de minute), Negrea (din minutul 66)

Gaz Metan – CFR 0-0
Gaz Metan: Velisar (integralist), Ciocan (titular, 11 minute)
CFR: Costache (titular, 67 de minute), Itu (titular, 31 de minute), Petrila (din minutul 67)

Sepsi – Politehnica Iași 1-0
A marcat: Safranko (84)
Sepsi: Csiszer (integralist), Ștefănescu (integralist), Carnat (din minutul 80)
Politehnica Iași: Târnovanu (integralist), Horșia (titular, 82 de minute), Onea (din minutul 82)

Voluntari – Dinamo 2-1
Au marcat: Țîră (76), Tudorie (81) / Sorescu (38)
Voluntari: Pașcanu (integralist), I. Gheorghe (titular, 56 de minute)
Dinamo: R. Grigore (integralist), Mihaiu (titular, 82 de minute)

Viitorul – Universitatea Craiova 1-2
Au marcat: Iancu (17) / Nițu (25), Mihăilă (82)
Viitorul:
Ghiță (integralist), Boboc (integralist), Ciobanu (integralist), Ganea (din minutul 78), Casap (din minutul 80)
Craiova: Mihăilă (integralist), Nițu (din minutul 45)

Botoșani – Hermannstadt 2-1
Au marcat: Ofosu (34), Dugandzic (81) / Debeljuh (28)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Sîntean (titular, 54 de minute)

FCSB – Academica Clinceni 0-0
FCSB: Man (integralist), Coman (titular, 79 de minute), Oaidă (titular, 45 de minute), Olaru (titular, 45 de minute), Moruțan (din minutul 45)
Academica: B. Ilie (titular, 5 minute), Merloi (titular, 84 de minute), A. Popescu (din minutul 84)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 24-a Ligii 1, ediția 2019-2020
Portar: Târnovanu (Poli Iași),
Fundași: Trușescu (Astra), A. Ioniță (Chindia), Velisar (Gaz Metan), Csiszer (Sepsi), Pașcanu (Voluntari), R. Grigore (Dinamo), Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul), Haruț (Botoșani), Chindriș (Botoșani), Opruț (Hermannstadt), B. Ilie (Academica)
Mijlocași: Simion (Astra), D. Gheorghe (Astra), Negrea (Chindia), Piftor (Chindia), Ciocan (Gaz Metan), Costache (CFR), Itu (CFR), Petrila (CFR), Carnat (Sepsi), Horșia (Poli Iași), Onea (Poli Iași), I. Gheorghe (Voluntari), Mihaiu (Dinamo), Ciobanu (Viitorul), Casap (Viitorul), Mihăilă (Craiova), Nițu (Craiova), Oaidă (FCSB), Moruțan (FCSB), Olaru (FCSB), Merloi (Academica),
Atacanți: Ștefănescu (Sepsi), Ganea (Viitorul), Sîntean (Hermannstadt), Man (FCSB), Coman (FCSB), A. Popescu (Academica)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.