Runda abia încheiată din prima divizie a fost una în care jucătorii eligibili regulii implementate de FRF au făcut din nou diferența.

Jucătorii U21 continuă evoluțiile foarte bune din actualul sezon. Până acum, în toate cele 18 etape din Liga 1 disputate, pe lista marcatorilor s-a aflat cel puțin un tânăr fotbalist.

Așa s-a întâmplat și în runda intermediară de la mijlocul acestei săptămâni, când patru jucători U21 au reușit să înscrie pentru echipele lor. Primul care a punctat a fost Denis Drăguș, atacantul celor de la Viitorul, care a înscris al cincilea său gol stagional.

În cel mai spectaculos duel al rundei, la Sfântu Gheorghe, Sepsi s-a impus în fața celor de la FCSB cu scorul de 4-2. Doi jucători U21 au reușit să marcheze, Florin Ștefan reușind golul etapei, execuție cu călcâiul din 6 metri, în timp ce Florinel Coman l-a egalat pe Ianis în clasamanetul marcatorilor din acest sezon, înscriind pentru a șaptea oară.

În ultimul meci al etapei, la Chiajna, Alexandru Cicâldău (foto) a marcat și el, în victoria Craiovei cu 3-1 în fața Concordiei, acesta fiind al doilea gol stagional pentru internaționalul român.

În total, în etapa cu numărul 18, au evoluat 33 de jucători U21, 20 dintre aceștia fiind titulari și 13 integraliști.

Voluntari – Hermannstadt 2-0

Gadze (52, 65)

Voluntari: I. Gheorghe (integralist), Tudorie (titular, 85 de minute)

Hermannstadt: Căbuz (integralist)

Dinamo – CFR 0-3

Păun (35), Culio (51 – pen.), Țucudean (84)

Dinamo: R. Grigore (integralist), Sorescu (integralist), Moldoveanu (din minutul 70)

CFR: Manea (integralist), Costache (din minutul 90)

Gaz Metan – Viitorul 2-2

Luchin (25 – autogol), Yazalde (89) / Drăguș (32), Houri (74)

Gaz Metan: Olaru (titular, 90+2), Trif (din minutul 42)

Viitorul: Ghiță (integralist), T. Băluță (integralist), I. Hagi (integralist), Drăguș (titular, 69 de minute), Ciobanu (din minutul 46)

Sepsi – FCSB 4-2

Vașvari (32), Fl. Ștefan (36), Tandia (53 – pen.), Mensah (90+4) / Fl. Coman (61), Rusescu (88)

Sepsi: Fl. Ștefan (integralist), Rus (integralist), Drăghici (din minutul 73)

FCSB: Nedelcu (titular, 46 de minute), Man (titular, 60 de minute), Fl. Coman (din minutul 46)

Dunărea Călărași – Astra 1-2

Mediop (71) / Mrzljak (11), Begue (18)

Dunărea: Carnat (titular, 45 de minute), Simion (din minutul 46)

Astra: Butean (integralist), V. Gheorghe (din minutul 70), Crișan (din minutul 90)

Botoșani – Politehnica Iași 1-2

Miron (6) / Platini (34), Flores (45+2)

Botoșani: L. Fulop (integralist)

Poli Iași: P. Petre (titular, 90+4 minute), Danale (din minutul 90+4)

Concordia – U Craiova 1948 Club Sportiv 1-3

Ropotan (27) / Koljic (24 – pen.), Bărbuț (32), Cicâldău (39)

Concordia: Fota (titular, 36 de minute), Deaconu (din minutul 36)

Craiova: Cicâldău (integralist), Mihăilă (titular, 68 de minute)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 18-a a Ligii 1, ediția 2018-2019

Portar: Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: R. Grigore (Dinamo), Manea (CFR), Ghiță (Viitorul), Fl. Ștefan (Sepsi), Rus (Sepsi), Butean (Astra), Crișan (Astra), Fota (Concordia)

Mijlocași: I. Gheorghe (Voluntari), Sorescu (Dinamo), Costache (CFR), Olaru (Gaz Metan), Trif (Gaz Metan), Costea (Gaz Metan), T. Băluță (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), Iacob (Viitorul), Drăghici (Sepsi), Nedelcu (FCSB), Carnat (Dunărea), Simion (Dunărea), V. Gheorghe (Astra), L. Fulop (Botoșani), P. Petre (Poli Iași), Danale (Poli Iași), Deaconu (Concordia), Cicâldău (Craiova), Mihăilă (Craiova)

Atacanți: Tudorie (Voluntari), Moldoveanu (Dinamo), Drăguș (Viitorul), Man (FCSB), Coman (FCSB)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.