Fotbalistul celor de la FCSB a marcat al nouălea său gol stagional, în timp ce Hamed a punctat pentru a patra oară.

Liga 1 se pregătește de finalul play-off-ului, iar lupta la titlu continuă! De asemenea, în play-out, echipele suferă în încercarea de a evita retrogradarea în Liga 2.

Și în runda a opta din play-off și play-out antrenorii au mizat pe jucători eligibili regulii U21. În cele șapte etape au evoluat 35 de fotbaliști eligibili regulii implementate de FRF, 27 dintre aceștia fiind titulari și 14 integraliști.

Meciul în care au fost folosiți cei mai mulți tineri jucători a fost cel de la Ovidiu, dintre Viitorul și Sepsi, încheiat cu victoria constănțenilor cu scorul de 3-1. În total, au evoluat zece jucători U21, opt dintre aceștia pentru echipa lui Gheorghe Hagi și doi la Sepsi.

Unicul gol al oaspeților și primul în play-off, a fost marcat de Yasin Hamed, cel care a ajuns la cota patru în actualul sezon.

De asemenea, tot în play-off, Dennis Man a reușit să înscrie în derby-ul din Bănie dintre Craiova și FCSB, încheiat cu victoria roș-albaștrilor. Pentru Man, golul contra oltenilor a fost al nouălea al său în acest campionat.

Play-off

Viitorul – Sepsi 3-1

Calcan (51, 68), Eric (75) / Hamed (49)

Viitorul: Tordai (integralist), Boboc (integralist), Iacob (integralist), Ciobanu (integralist), Casap (titular, 13 minute), G. Ganea (titular, 73 de minute), Tîrcoveanu (din minutul 13), Pitu (din minutul 74)

Sepsi: Hamed (integralist), Fl. Ștefan (din minutul 70)

U Craiova 1948 CS – FCSB 0-2

Tănase (25 – pen.), Man (90+1)

Craiova: Cicâldău (integralist), Mihăilă (integralist), Baicu (din minutul 85)

FCSB: Man (integralist), Fl. Coman (titular, 73)

Astra – CFR Cluj 1-5

Llullaku (65 – pen.) / Omrani (15), Djokovic (59, 73), Bejan (80-autogol), Hoban (87)

Astra: Dima (integralist), V. Gheorghe (titular, 57 de minute), Balaure (titular, 76 de minute)

CFR: Manea (integralist), Costache (titular, 77 de minute)

Play-out

Concordia – FC Botoșani 2-2

Moussa (9), Cadamuro (69) / Joao Meira (64 – autogol), M. Roman (71)

Concordia: A. Radu (titular, 73 de minute), Stănică (din minutul 73)

Botoșani: L. Fulop (titular, 84 de minute), Oaidă (din minutul 84)

Gaz Metan  – Heramnnstadt 4-1

Rondon (25, 67-pen., 73), Caiado (70) / Dâlbea (89 – pen.)

Gaz Metan: Olaru (titular, 64 de minute), Mailat (din minutul 64)

Hermannstadt: Căbuz (integralist)

Dunărea Călărași – Dinamo  1-0

Ammari (70)

Dunărea: Simion (integralist), D. Benzar (titular, 90+2 minute)

Dinamo: R. Grigore (titular, 82 de minute / eliminat), Sorescu (titular, 71 de minute)

Voluntari – Politehnica Iași 0-0

Voluntari: I. Gheorghe (integralist), Tudorie (integralist), Pîrcălabu (din minutul 70)

Poli Iași: Chelaru (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 8-a din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1, ediția 2018-2019

Portari: Tordai (Viitorul), Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: Boboc (Viitorul), Fl. Ștefan (Sepsi), Dima (Astra), Manea (CFR), A. Radu (Concordia), Stănică (Concordia), R. Grigore (Dinamo)

Mijlocași: Iacob (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), Casap (Viitorul), Tîrcoveanu (Viitorul), Pitu (Viitorul), Hamed (Sepsi), Cicâldău (Craiova), Mihăilă (Craiova), Baicu (Craiova), V. Gheorghe (Astra), Balaure (Astra), Costache (CFR), L. Fulop (Botoșani), Oaidă (Botoșani), Olaru (Gaz Metan), Mailat (Gaz Metan), Simion (Dunărea), Sorescu (Dinamo), I. Gheorghe (Voluntari), Pîrcălabu (Voluntari), Chelaru (Poli Iași)

Atacanți: G. Ganea (Viitorul), Man (FCSB), Fl. Coman (FCSB), D. Benzar (Dunărea), Tudorie (Poli Iași)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1