Atacantul celor de la FCSB a marcat în victoria roș-albaștrilor contra Craiovei și a ajuns la 8 goluri înscrise în actualul sezon, fiind primul în topul marcatorilor fotbaliștilor U21.

După o pauză de două săptămâni, Liga 1 s-a reluat cu meciuri extrem de disputate atât în play-off, cât și în play-out.

În lupta la titlu, meciul cel mai important al rundei a fost cel dintre FCSB și U Craiova 1948 Club Sportiv, câștigat de FCSB cu scorul de 3-2. Doi dintre marcatorii din acest derby, Dennis Man și Alexandru Cicâldău, jucători eligibili regulii U21, au fost convocați în luna martie la echipa națională de Cosmin Contra.

Dacă pentru mijlocașul Craiovei, golul împotriva roș-albaștrilor a fost al treilea al sezonului, Dennis Man a marcat pentru a opta oară, redevenind astfel liderul marcatorilor tineri din Liga 1.

Echipa care a folosit cei mai mulți jucători U21 în această etapă a fost Viitorul, opt, 5 dintre aceștia fiind titulari și patru integraliști. Partida contra celor de la Sepsi a marcat și debutul în Liga 1 a atacantului de 19 ani, George Ganea.

În total, în această etapă, au evoluat 38 de jucători U21, 25 dintre aceștia fiind titulari și 18 integraliști.

Play-off

CFR Cluj – Astra 1-0

Bordeianu (60)

CFR: Manea (integralist), Costache (din minutul 85)

Astra: Crișan (integralist), V. Gheorghe (integralist), Butean (integralist), Balaure (din minutul 85)

FCSB – U Craiova 1948 CS 3-2

Hora (8), Man (30), Gnohere (70) / Bancu (23 – pen.), Cicâldău (45+2)

FCSB: Man (integralist), Fl. Coman (din minutul 70), Nedelcu (din minutul 89)

Craiova: Cicâldău (integralist), Drăghici (titular, 75 de minute), Mihăilă (titular, 62 de minute)

Sepsi – Viitorul 0-0

Sepsi: Fl. Ștefan (integralist), Rus (titular, 66 de minute), Carnat (din minutul 73)

Viitorul: Tordai (integralist), Iacob (integralist), Ciobanu (integralist), Casap (integralist), Mățan (titular, 45 de minute), Ganea (din minutul 46), Tîrcoveanu (din minutul 69), Pitu (din minutul 76)

Play-out

Dinamo – Hermannstadt 2-0

Montini (12), Klimavicius (16)

Dinamo: Ciobotariu (integralist), Sorescu (integralist), R. Grigore (din minutul 84)

Hermannstadt: Niga (integralist), Pamfile (din minutul 69)

Concordia Chiajna – Voluntari 1-2

Moussa (77) / Ricardinho (29), Deac (75)

Concordia: A. Radu (integralist)

Voluntari: I. Gheorghe (integralist), Tudorie (integralist)

Politehnica Iași – Gaz Metan 1-2

Sanoh (58) / Rondon (51), Aurelio (54)

Poli Iași: Burlacu (titular, 73 de minute), Panțîru (din minutul 73)

Gaz Metan: Mailat (titular, 84 de minute), Olaru (dinminutul 84)

Botoșani – Dunărea Călărași 1-2

Buș (7) / Iancu (33), Ammari (57)

Botoșani: L. Fulop (titular, 63 de minute), Oaidă (din minutul 63)

Dunărea: Simion (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 3-a din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1, ediția 2018-2019

Portari: Tordai (Viitorul), Niga (Hermannstadt)

Fundași: Manea (CFR), Crișan (Astra), Butean (Astra), Fl. Ștefan (Sepsi), Rus (Sepsi), Ciobotariu (Dinamo), Grigore (Dinamo), Pamfile (Hermannstadt), A. Radu (Concordia), Panțîru (Poli Iași)

Mijlocași: Costache (CFR), V. Gheorghe (Astra), Balaure (Astra), Nedelcu (FCSB), Mihăilă (Craiova), Drăghici (Craiova), Cicâldău (Craiova), Carnat (Sepsi), Iacob (Viitorul), Ciobanu (Viitorul), Casap (Viitorul), Mățan (Viitorul), Tîrcoveanu (Viitorul), Pitu (Viitorul), Sorescu (Dinamo), I. Gheorghe (Voluntari), Mailat (Gaz Metan), Olaru (Gaz Metan), L. Fulop (Botoșani), Oaidă (Botoșani), Simion (Dunărea)

Atacanți: Man (FCSB), Fl. Coman (FCSB), Ganea (Viitorul), Tudorie (Voluntari), Burlacu (Poli Iași)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1