Marcator a șase goluri în acest start de sezon, atacantul FCSB-ului a atins deja numărul de reușite din cel mai bun sezon al său în Liga 1.

După o pauză de două săptămâni datorată meciurilor internaționale, Liga 1 a revenit cu etapa a opta.

În această rundă, în care au evoluat 30 de jucători eligibili regulii U21, doi au ieșit în evidență cu reușitele lor.

Primul este atacantul celor de la FCSB, Florinel Coman, care a izbutit să puncteze pentru a șasea oară în actuala stagiune. Jucătorul de 20 de ani și-a egalat astfel recordul de goluri marcate în Liga 1 într-un sezon după numai opt etape. În campionatul 2016-2017, Coman, atunci la Viitorul, marca tot de șase ori, dar acest lucru s-a întâmplat în 28 de apariții.

În acest moment, internaționalul U21 ocupă locul doi în topul marcatorilor din actualul sezon, după Mitriță.

De asemenea, Ianis Hagi a reușit al doilea gol consecutiv în prima divizie, și tot din penalty, împotriva celor de la Hermannstadt, reușita sa aducând și victoria Viitorului.

Din totalul de 30 de jucători utilizați, 22 au fost titulari, iar 15 au fost integraliști.

Și în această rundă au fost consemnate două debuturi, Ionuț Țenea a jucat toate cele 90 de minute pentru Dunărea Călărași, în timp ce Raul Gavîrliță, de la Astra, a prins pe gazon finalul de meci al partidei din Ștefan cel Mare, partidă câștigată de giurgiuveni cu scorul de 2-1.

Concordia – Sepsi 0-3
Tandia (76, 90+1), Nouvier (82)
Concordia: Costache (integralist)
Sepsi: Drăghici (integralist), Hamed (din minutul 90)

Dinamo – Astra 1-2
Subotic (89) / Alibec (13), Moise (66)
Dinamo: Olteanu (integralist), R. Grigore (integralist), Neicuțescu (titular, 65 de minute), Moldoveanu (din minutul 65)
Astra: Balaure (79 de minute), Crișan (din minutul 79), Gavîrliță (din minutul 87)

Dunărea Călărași – FC Botoșani 3-2
Khanda (29), Doboravlevici (37), Ndiaye (84) / Rodriguez (12 – pen., 51 – pen.)
Dunărea: Țenea (integralist), Simion (titular, 63 de minute)
Botoșani: Oaidă (integralist)

Gaz Metan – U Craiova 1948 Club Sportiv 3-2
Constantin (11 – pen.), Fortes (26), I. Cristea (82) / Mitriță (8 – pen.), Koljic (75 – pen.)
Gaz Metan: Trif (integralist), Olaru (integralist)
Craiova: Mihăilă (titular, 69 de minute), Cicâldău (din minutul 54)

Voluntari – Politehnica Iași 2-3
Căpățînă (56), Malfleury (79) / Cioinac (13), Sin (38), Mihăescu (90+3)
Voluntari: Tudorie (integralist)
Poli Iași: Panțîru (integralist)

CFR – FCSB 1-1
Țucudean (48) / Fl. Coman (24)
CFR: Manea (integralist)
FCSB: Nedelcu (titular, 62 de minute), Fl. Coman (titular, 70 de minute), Moruțan (din minutul 62)

Viitorul – Hermannstadt 1-0
Hagi (29 – pen.)
Viitorul: T. Băluță (integralist), I. Hagi (integralist), Mățan (titular, 53 de minute), Drăguș (titular, 61 de minute), Ciobanu (din minutul 53)
Hermmanstadt: Căbuz (integralist), Pamfile (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa 8-a a Ligii 1, ediția 2018-2019

Portari: Căbuz (Hermannstadt), Costache (Concordia)

Fundași: Olteanu (Dinamo), R. Grigore (Dinamo), Crișan (Astra), Țenea (Dunărea), Panțîru (Poli Iași), Manea (CFR), Pamfile (Hermannstadt)

Mijlocași: Drăghici (Sepsi), Hamed (Sepsi), Neicuțescu (Dinamo), Balaure (Astra), Simion (Dunărea), Oaidă (Botoșani), Trif (Gaz Metan), Olaru (Gaz Metan), Mihăilă (Craiova), Cicâldău (Craiova), Nedelcu (FCSB), Moruțan (FCSB), T. Băluță (Viitorul), I. Hagi (Viitorul), Mățan (Viitorul), Ciobanu (Viitorul)

Atacanți: Moldoveanu (Dinamo), Gavîrliță (Astra), Tudorie (Voluntari), Fl. Coman (FCSB), Drăguș (Viitorul)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.