Echipa antrenată de Bogdan Vintilă s-a impus cu 3-0 în fața nou-promovatei Academica, două dintre goluri fiind marcate de jucători U21: Florinel Coman și Olimpiu Moruțan.

Etapa a 11-a a Ligii 1 a intrat în top 3 în ceea ce privește jucătorii U21 uitilizați de la startul acestui sezon. 38 de fotbaliști eligibili regulii implementate de FRF au evoluat în această rundă. Mai mulți au jucat doar în etapa a doua, 41, și în cea de-a cincea, 40.

Dintre cei 38 s-au remarcat Florinel Coman și Olimpiu Moruțan, ambii marcatori în victoria celor de la FCSB contra Academicii Clinceni. Dacă pentru Florinel reușita de la Călărași a fost a treia a sezonului, pentru Moruțan acesta a fost primul gol din actuala stagiune.

În aceeași partidă a fost consemnat și debutul lui George Merloi, de la Academica Clinceni, fotbalistul de 19 ani jucând primele sale minute în Liga 1.

Din totalul de 38 de jucători utilizați, 30 au fost titulari și 16 integraliști.

Dinamo – FC Voluntari 2-1
Au marcat:
Montini (51), Puljic (78) / Balaur (75)
Dinamo: Ciobotariu (integralist), Moldoveanu (titular, 66 de minute), Neicuțescu (din minutul 66)
Voluntari: C. Costin (integralist), I. Gheorghe (titular, 73 de minute), Mățan (din minutul 74)

Hermannstadt – FC Botoșani 0-1
A marcat:
Papa (47)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Sîntean (titular, 40 de minute)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist)

Chindia – Astra 1-0
A marcat: Rață (83)
Chindia: Aioani (integralist), Neciu (integralist), Dumiter (integralist)
Astra: Simion (integralist), Stahl (titular, 28 de minute)

Academica Clinceni – FCSB 0-3
Au marcat: Tănase (12), Coman (65), Moruțan (81)
Academica:
B. Ilie (titular, 27 de minute), A. Popescu (titular, 73 de minute), Merloi (din minutul 73)
FCSB: Oaidă (titular, 82 de minute), Coman (integralist), Man (titular, 62 de minute), Moruțan (din minutul 46)

CFR Cluj – Gaz Metan 3-0
Au marcat:
Vinicius (20), Boli (42), Omrani (56)
CFR: Costache (integralist), Itu (titular, 79 de minute)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (titular, 72 de minute), Costea (din minutul 72)

Politehnica Iași – Sepsi 1-1
Au marcat: Passaglia (70) / Tincu (80)
Poli Iași: Târnovanu (integralist), Horșia (titular, 64 de minute)
Sepsi: Kilyen (integralist), Carnat (titular, 72 de minute)

Universitatea Craiova – Viitorul 3-1
Au marcat: Cicâldău (44), Koljic (45), Bălașa (53) / Țîru (8)
Craiova: Nițu (titular, 25 de minute), Baiaram (titular, 77 de minute), Baicu (din minutul 77)
Viitorul: Boboc (integralist), Ciobanu (integralist), Ganea (din minutul 62), Dulca (din minutul 65)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 11-a Ligii 1, ediția 2019-2020

Portari: Aioani (Chindia), Târnovanu (Poli Iași)
Fundași: Ciobotariu (Dinamo), Opruț (Hermannstadt), Haruț (Botoșani), Chindirș (Botoșani), Neciu (Chindia), Velisar (Gaz Metan), Kilyen (Sepsi), Boboc (Viitorul)
Mijlocași: Neicuțescu (Dinamo), C. Costin (Voluntari), I. Gheorghe (Voluntari), Mățan (Voluntari), Simion (Astra), Stahl (Astra), B. Ilie (Academica), A. Popescu (Academica), Merloi (Academica), Oaidă (FCSB), Moruțan (FCSB), Costache (CFR), Itu (CFR), Olaru (Gaz Metan), Costea (Gaz Metan), Horșia (Poli Iași), Carnat (Sepsi), Nițu (Craiova), Baiaram (Craiova), Baicu (Craiova), Ciobanu (Viitorul), Dulca (Viitorul)
Atacanți: Moldoveanu (Dinamo), Sîntean (Hermannstadt), Drumiter (Chindia), Coman (FCSB), Man (FCSB), Ganea (Viitorul)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.