Mijlocașul ofensiv al roș-albaștrilor a punctat din nou după o pauză de cinci luni, precedenta reușită fiind în turul campionatului, în victoria cu 4-3 contra celor de la Hermannstadt.

Etapa intermediară din Liga 1 a fost una importantă pentru jucătorii eligibili regulii U21. În cele șapte partide au evoluat 40 de fotbaliști U21, 32 dintre aceștia fiind titulari și 17 integraliști.

Trei dintre aceștia au și reușit să marcheze: Dennis Man (FCSB), Ricardo Grigore (Dinamo) și Valentin Mihăilă (Universitatea Craiova). Toți trei sunt jucători convocați la acțiunile naționalei U21.

Pentru Man, golul marcat în prelungirile partidei de la Iași prin care FCSB a obținut victoria, este al doilea din actualul sezon și vine la o distanță de cinci luni față de precedenta reușită în Liga 1.

Dinamovistul Ricardo Grigore a înscris în premieră în acest sezon, în timp ce Mihăilă se află la reușita cu numărul 3 din actuala stagiune.

Tot în această rundă s-a consemnat debutul unui nou jucător U21, fundașul celor de la Sepsi, Balasz Csiszer, care a prins pe teren finalul de meci din deplasarea de la Cluj contra campioanei CFR.

Gaz Metan – FC Voluntari 1-0
A marcat: Buș (79)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (titular, 63 de minute), Costea (din minutul 87)
Voluntari: Mățan (titular, 71 de minute), I. Gheorghe (titular, 85 de minute), C. Costin (din minutul 85)

Politehnica Iași – FCSB 1-2
Au marcat: A. Cristea (15) / Tănase (31 – pen.), Man (90+2)
Poli Iași:
F. Cristea (integralist), Onea (titular, 82 de minute)
FCSB: Fl. Coman (integralist), Man (integralist), Oaidă (titular, 70 de minute)

Academica Clinceni – Hermannstadt 1-1
Au marcat: Vojtus (89) / Petrescu (56)
Academica: Șut (titular, 67 de minute), Merloi (titular, 78 de minute), R. Ion (din minutul 46), A. Popescu (din minutul 67)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Vodă (titular, 15 minute)

CFR Cluj – Sepsi 1-0
A marcat: Vinicius (87)
CFR: Costache (titular, 84 de minute), Itu (titular, 45 de minute), Petrila (din minutul 84)
Sepsi: Carnat (titular, 47 de minute), M. Ștefănescu (titular, 90+2 minute), Csiszer (din minutul 88)

Dinamo – Chindia 4-1
Au marcat: Pițian (32 – autogol), R. Grigore (69), Petrovic (82 – pen.), Montini (90+4) / Benga (42)
Dinamo: R. Grigore (titular, 88 de minute), Moldoveanu (titular, 45 de minute), Mihaiu (din minutul 88)
Chindia: Aioani (integralist), Neciu (integralist), Dumiter (integralist)

Universitatea Craiova – FC Botoșani 3-1
Au marcat: Mihăilă (20), Cicâldău (28 – pen.), Vătăjelu (90+3) / Ofosu (39)
Craiova: Vlădoiu (Craiova), Mihăilă (integralist)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist), Andronic (titular, 56 de minute), Cîmpanu (din minutul 84)

Viitorul – Astra 0-1
A marcat: V. Gheorghe (77)
Viitorul: Ghiță (integralist), Boboc (integralist), Ciobanu (integralist), L. Munteanu (din minutul 75)
Astra: Dima (integralist), Simion (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 19-a Ligii 1, ediția 2019-2020

Portar: Aioani (Chindia)
Fundași: Velisar (Gaz Metan), Opruț (Hermannstadt), Csiszer (Sepsi), R. Grigore (Dinamo), Neciu (Chindia), Vlădoiu (Craiova), Haruț (Botoșani), Chindriș (Botoșani), Ghiță (Viitorul), Boboc (Viitorul), Dima (Astra)
Mijlocași: Olaru (Gaz Metan), Costea (Gaz Metan), Mățan (Voluntari), I. Gheorghe (Voluntari), C. Costin (Voluntari), F. Cristea (Poli Iași), Onea (Poli Iași), Oaidă (FCSB), Șut (Academica), Merloi (Academica), A. Popescu (Academica), Vodă (Academica), Costache (CFR), Itu (CFR), Petrila (CFR), Carnat (Sepsi), Mihaiu (Dinamo), Mihăilă (Craiova), Cîmpanu (Botoșani), Ciobanu (Viitorul), Simion (Astra)
Atacanți: Fl. Coman (FCSB), Man (FCSB), Ștefanănescu (Sepsi), Moldoveanu (Dinamo), Dumiter (Chindia), Andronic (Botoșani), L. Munteanu (Viitorul)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.