Tricolorii U16 au câștigat cu  1-0 prima partidă amicală disputată în compania selecționatei Macedoniei, marți, 23 octombrie, la Centrul Național de Fotbal Buftea.

După o primă repriză încheiată la egalitate, 0-0, în care ambele echipe și-au creat ocazii, selecționerul Adrian Văsâi a efectuat schimbări la pauză, care s-au dovedit a fi inspirate. Intrat în repriza secundă, Bodișteanu a obținut un penalty în prelungirile partidei, pe care l-a convertit, ratând și alte două ocazii de a deschide scorul.

Partida-revanșă dintre cele două selecționate de juniori este programată joi, 25 octombrie, de la ora 11:00, și va putea fi urmărită LIVE  pe Echipa Națională de Fotbal a României și FRF TV.

ROMÂNIA U16 – MACEDONIA U16 1-0 (Bodișteanu 80+3)

Echipele de start:

România: 1.Popa-cpt – 2.Ciontea (16. Lazăr 65′), 3. Avram, 5. Nicolae, 4. Pârvulescu – 8. Pandele (17. Csala 70′), 6. Nechita (18. Sârbu 41′) – 7. Negoescu (20. Mihai 41′) , 10. Batanasi (24. Bodișteanu 41′), 11. Niță – 9. Tudor . Selecționer: Adrian Văsâi
Rezerve: 23. Lungu – 13. Dănuleasa, 14. Lobonț, 15. Hagiu, 19. Miuțescu

Macedonia: 1.Mitrev – 2.Ibrahimi, 15. Nikolovski-cpt, 4. Stojchevski, 3. Davkov – 6. Georgievski, 8. Rakipi (14. Davidovski 77′)– 11. Saitoski (17. Talakov 59′), 10. Berovic (19. Markovski 59′) , 7. Neziri (20. Gegovski 78′)– 9. Taipi (5. Redjepi 78′). Selecționer: Zvonko Zlatanovski
Rezerve: 12. Stojkoski – 5. Redjepi, 13. Ramadani, 16. Kudev, 18. Krstevski

Înaintea partidei de astăzi, președintele FRF, Răzvan Burleanu, a fost prezent în cantonamentul naționalei U16, pentru a-i încuraja și a le transmite succes în aceste două partide amicale.

Lotul convocat de selecționerul Adrian Văsâi pentru această ”dublă” amicală:

Portari: Robert Popa (Flacăra Horezu), Denis Lungu (Salzburger AK 1914/Austria)

Fundași: Cristian Lobonț (Juniorul București), Sergiu Pârvulescu (Kids Tâmpa Brașov), Luca Ciontea (SC Dinamo 1948), Gabriel Dănuleasa (FC Viitorul), Adrian Nicolae (Petrolul Ploiești), Laurențiu Hagiu (FC Voluntari), Bogdan Lazăr (FC Viitorul), Eduard Avram (Gaz Metan Mediaș),

Mijlocași: Andrei Pandele (FCSB), Sebastian Nechita (Juniorul Suceava),Robert Csala (FK Csikszereda Miercurea Ciuc ), Dan Sârbu (FC Viitorul), Ionuț Bătănaș (FCSB), Claudiu Negoescu (FCSB), Antonio Miuțescu (Dynamik Craiova), Romeo Niță (FCSB), Ștefan Bodișteanu (FC Viitorul)

Atacanți: Robert Tudor (FCSB), Remus Mihai (FC Viitorul)

Reprezentativa Under 16 a României va disputa primele jocuri oficiale în toamna lui 2019, când va debuta în preliminariile Campionatului European Under 17 din 2020.