Fotbal Club FCSB a câștigat sâmbătă, 15 iunie, finala Campionatului Național U11 desfășurată la Centrul Național de Fotbal Buftea.

Roș-albaștrii s-au impus la loviturile de departajare în fața Academiei Luceafărul Cluj. A fost 2-2 (1-1 la pauză) la finalul celor două reprize de 30 de minute, astfel că finala s-a decis la penalty-uri.

După cele 3 execuții, scorul era tot egal, 2-2, dar apoi Radu Crișan, portarul lui FCSB, a parat un șut, iar colegul său, Renato Popa, a înscris sub bară, fiind cel care a adus trofeul de campioni naționali.

În timpul regulamentar, FCSB a condus de două ori, prin golurile marcate de Denis Matei și Eugen Dinu, dar clujenii au revenit de fiecare dată, prin reușitele lui Matia Morea și Mark Jakab.

FCSB: 12. Ducuță – 5. Buloi, 21. Prună, 26. Călin, 19. Dinu, 7. Căvescu, 9. Covași (4. Pisău); 1. Crișan – 18. Aldea, 2. Lanțoș, 22. Maican, 11. Iordache, 17. Matei, 13. Vasile (8. Popa). Antrenor: Ionuț Ilie

Luceafărul Cluj: 22. De Godoy – 10. Sîncrăian, 4. Buia, 2. Nemeș, 11. Ioo, 8. Bota, 9. Ciortea (1. Stan); 12. Dinu – 13. Nica, 8. Horvat, 6. Morea, 14. Jakab, 7. Rusniak, 16. Gheorghiu (18. Roșca). Antrenor: Marius Stan

Cel mai bun jucător al finalei a fost desemnat Eugen Dinu (FCSB).

Meciurile din campionatul U11 se joacă în sistem 6+1, pe teren redus, 60 x 40 metri. Lotul de jucători este împărțit în două grupe de câte 7 jucători, fiecare dintre acestea evoluând, pe rând, câte o jumătate de repriză.