Echipa antrenată de Dan Petrescu a pierdut la limită, scor 1-0, pe teren propriu, duelul cu campioana Cehiei, la care Nicolae Stanciu a fost integralist și a pasat decisiv la golul lui Masopust.

Marți, 20 august, pe stadionul “Doctor Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, s-a disputat manșa-tur din play-off-ul Ligii Campionilor, dintre CFR Cluj și Slavia Praga.

Cehii s-au impus cu scorul de 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat în minutul 28 de Masopust, după o centrare a internaționalului român Nicolae Stanciu. Mijlocașul naționalei a fost integralist la Slavia. Pe bancă la cehi s-a aflat un alt fotbalist român, Alexandru Băluță.

În minutul 79, clujenii au ratat o lovitură de la 11 metri prin Bilel Omrani, după ce tot francezul fusese faultat în careu.
Partida retur va avea loc miercuri, 28 august, la Praga, cu începere de la ora 22:00.

În cazul unei eliminări în fața Slaviei, clujenii au deja asigurat locul în grupele Europa League.