Campioana României a câștigat la Glasgow, 4-3, după un meci cu răsturnări spectaculoase de scor. Francezul Billel Omrani a fost omul-meciului, reușind să marcheze de două ori, în timp ce Țucudean a înscris în prelungirile partidei.

După 1-1 în meciul tur de la Cluj-Napoca, echipa antrenată de Dan Petrescu a reușit o partidă fabuloasă în returul contra celor de la Celtic, campioanei Scoției.
Clujenii au deschis scorul în minutul 27 prin Ciprian Deac, acesta fiind și scorul la pauză.

La reluare, scoțienii au preluat inițiativa și au trecut rapid în avantaj. Primul care a marcat pentru gazde a fost Forrest, în minutul 51, în timp ce Edouard a înscris, zece minute mai târziu, golul de 2-1.

Jucătorii campioanei au revenit în joc în minutul 74, când Billel Omrani a marcat din lovitură de la 11 metri.

Totuși, Celtic a trecut din nou în avantaj, în minutul 76, prin Christie, însă Omrani a marcat încă o dată pentru un 3-3. Nu a fost însă rezultatul final, deoarece George Țucudean a marcat în prelungirile partidei, iar CFR s-a calificat în play-off-ul celei mai importante competiții europene intercluburi.

Grupele Europa League sunt asigurate
Pentru a se califica în grupele Ligii Campionilor, CFR va disputa o “dublă” contra campioanei Cehiei, Slavia Praga, formație la care evoluează și internaționalii români Nicolae Stanciu și Alexandru Băluță.

După eliminarea lui Celtic, CFR are asigurată prezența în grupele Europa League, în cazul în care vor fi eliminați de cehii de la Slavia.

FCSB și Craiova joacă joi
În afara CFR-ului, România mai are două formații în acest sezon european, FCSB și Universitatea Craiova, ambele în Europa League.

Joi, ambele formații vor juca meciurile retur din turul 3 preliminar, ambele partide urmând a avea loc în deplasare.
Roș-albaștrii vor evolua împotriva cehilor de la Mlada Boleslav, meci care va începe la ora 20:00, și va fi transmisîn direct de PRO TV. Returul începe de la scorul de 0-0, după partida tur, disputată la Giurgiu.
Dacă va trece de Mlada, roș-albaștrii vor juca, cel mai probabil, cu formația portugheză Vitoria Guimaraes. Lusitanii au câștigat meciul tur cu Ventspils, în Letonia, cu scorul de 3-0.
Universitatea Craiova se va duela cu AEK Atena. În tur, la Craiova, grecii s-au impus cu scorul de 2-0. Confruntarea de la Atena va începe la ora 21:00.
Pentru Universitatea Craiova, în cazul unei calificări în fața celor de la AEK Atena, adversara se va alege dintre Sparta Praga (Cehia) și Trabzonspor (Turcia). În tur, la Praga, Sparta și Trabzonspor au încheiat la egalitate, 2-2.