Selecționata Buzăului a remizat miercuri, 19 septembrie, scor 2-2, cu reprezentanta regională a Angliei, în cea de-a doua partidă din cadrul Grupei 2 a fazei intermediare a UEFA Regions’Cup.

Reprezentanta României a început partida determinată, ratând mai multe ocazii de a deschide scorul prin Milea (19), Babageanu (21) și Băcioiu (25). Babageanu a fost cel care și-a trecut primul numele pe tabelă în minutul 33, iar Vișteanu a mărit avantajul prin golul înscris în minutul 62.

Însă, reprezentanta Angliei a revenit și a egalat, transformând două lovituri de la 11m, Rose în minutul 79 și Ballemy în prelungirile partidei.

În meciul decisiv pentru calificarea la turneul final, AJF Buzău întâlnește reprezentanta regională a Slovaciei. Acesta este programat sâmbătă, 22 septembrie, de la ora 17:00, pe stadionul Gloria din Buzău.

Echipele de start:

AJF Buzău: 1. Geantă – 13. Ștefan, 3. Milea, 6. Zaplaic, 4. Vișteanu – 5. Ioniță, 8. Bălan-cpt – 2. Istrate, 20. Gavrilă (11. Mihăescu 77′) , Băcioiu – 10. Babageanu (9. Pașa 83′). Antrenor: Valeriu Ibriș

Rezerve neutilizate: 12. Guiu – 14. Oprea, 15. Butiseacă, 17. Modruz, 18. Voicu

North Riding Football Anglia: 1. Pasani – 15. Spence , 6. Lee, 5. Horsman, 3. Newman (17. Turner 74′) – 14. Keenan, 7. Joel Guy (18. Jack Guy 64′), 8. Liddell-cpt, 11. Mcqueeney – 9. Rose (12. Southall 90+5) , 10. Bellamy . Antrenor: Benjamin Wheatley

Rezerve neutilizate: 13. Mcdonald – 2. Norlund, 4. Dillon, 16. Sullivan

Primul meci al zilei, disputat între selecționata regională a Irlandei și cea a Slovaciei, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. În urma rezultatului înregistrat în meciul dintre cele două selecționate, AJF Buzău are nevoie de o victorie în meciul cu reprezentanta Angliei pentru a se califica la turneul final.

Clasamentul competiției:

AFJ Buzău – 4p
West Slovacia – 2p
North Riding Football League – 2p
Region 2 – 1p

În prima etapă a fazei intermediare, disputată duminică, 16 septembrie, AJF Buzău a învins cu 2-1 reprezentanta regională a Irlandei, în vreme ce West Slovacia și North Riding Football League au remizat, scor 2-2.

AJF Buzău – West Slovakia (Slovacia) – stadion Gloria, ora 17:00
North Riding Football League (Anglia) – Region 2 (Irlanda) – stadion Municipal Râmnicu-Sărat, ora 17:00

Lotul selecționatei Buzăului pentru faza intermediară a UEFA Regions’ Cup:

Portari: Marius Geantă (Victoria Munteni), Ionuț Guiu (CSM Râmnicu Sărat)

Fundași: Oprea Mădălin (SCM Gloria Buzău), Ionuț Istrate (CS Voința Lanuri), Cosmin Milea (CS Voința Lanuri), Ion Ștefan (CS Cornu), Georgian Vișteanu (AS Team Săgeata), Cristian Zaplaic (AS Team Săgeata)

Mijlocași: Georgian Bălan (AS Zărnești), Cristian Gavrilă (CS Cornu), Dragoș Ioniță (SCM Gloria Buzău), Gabriel Mihăescu (AFC Metalul Buzău), Mihai Modruz (AS Petrolul Berca), Ionel Voicu (AS Mont Pătârlagele)

Atacanți: Constantin Pașa (AS Tricolorul Gălbinași), Sorin Butiseacă (AS Team Săgeata), George Băcioiu (CS Cornu), Mihai Babageanu (SCM Gloria Buzău)

La turneul final se vor califica doar ocupantele primului loc din cele opt grupe intermediare.

Aflată la ediția cu numărul 11, UEFA Regions’Cup este o competiție dedicată echipelor practicante de fotbal amator, organizată de UEFA. Gazda turneului final va fi selectată de către forul european din rândul celor 8 echipe care vor obține calificarea. Turneul este programat în vara anului viitor.

Cele 8 echipe care se vor califica la turneul final vor fi împărțite în două grupe de câte 4. Cele două formații care vor câștiga grupa din care fac parte se vor întâlni în finala competiției.