Faza de joc in meciul de fotbal dintre CSA Steaua Bucuresti U19 si FCSB U19, din cadrul Ligii Elitelor U19, desfasurat pe Terenul 6 Complex Sportiv Ghencea Steaua din Bucuresti, sanbata 29 septembrie 2018. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

În acest weekend s-a dat startul noului sezon al Ligii Elitelor, dedicat categoriilor de vârstă Under 17 și Under 19.

Prima etapă a seriei de Est a Ligii Elitelor a consemnat un prim derby în București, între formația U19 a clubului FCSB și CSA Steaua. Partida în sine a demonstrat asta, la capătul său marcându-se 5 goluri și trei jucători fiind eliminați.

Meciul s-a disputat pe terenul 6 din Complexul Sportiv Ghencea și s-a încheiat cu victoria FCSB-ului, scor 4-1. Pentru gruparea antrenată de Cornel Ionescu au marcat Laurențiu Ardelean (47), Andrei Roșu (62), Cristian Dumitru (66) și Aurel Pirciu, în prelungirile partidei. De cealaltă parte, singurul gol marcat de CSA a fost penalty-ul convertit de Giovanni Petcu.

Tot sâmbătă, pe stadionul Coresi, s-a disputat meciul dintre ACS Centrul de Performanță Rapid București și FCSB, câștigat de rapidiști cu 3-2, la capătul unui meci care a fost cap de afiș în Seria de Est.

REZULTATE Liga Elitelor – Etapa 1

UNDER 19

Serie Est

28 septembrie 2018
FC Viitorul – LPS Galați 10-0

29 septembrie 2018
Dinamo București – AFK Csikszereda II 2-0
Petrosport Ploiești – Ceahlăul Piatra Neamț 6-1
Sport Team București – Sporting Juniorul Vaslui 0-1
CSA Steaua București – FCSB 1-4

Serie Vest 

29 septembrie 2019
Ardealul Cluj – SCM Râmnicu Vâlcea 3-1
CFR Cluj – AFK Csikszereda 1-1
CSS Slatina – U Craiova 1948 CS 1-3
CN Târgu-Mureș – UTA Arad 3-0
FC Universitatea Cluj – CSM Școlar Reșița 3-2

UNDER 17

Serie Est

29 septembrie 2018
Dinamo București – Kids Tâmpa Brașov 4-0
Concordia Chiajna – Ceahlăul Piatra Neamț 3-1
FC Voluntari – Poli Iași 0-0
Centrul de Performanță Rapid București – FCSB 3-2

*Partida FC Viitorul – LPS Focșani a fost amânată

Serie Vest

29 septembrie 2018
Ardealul Cluj – Interstar Sibiu 3-3
CFR Cluj – AFK Csikszereda 1-4
CSJ Știința U Craiova – U Craiova 1948 CS 1-3
LPS Bihorul Oradea – LPS Banatul Timișoara 0-5

*Echipa UTA Arad a stat în prima etapă

*Toate rezultatele obținute în prima etapă urmează a fi omologate