Gnohere a adus calificarea lui FCSB

Campioana României, CFR 1907 Cluj, și vicecampioana FCSB au trecut de turul al treilea preliminar în UEFA Europa League.

Doar play-off-ul le mai desparte pe cele două echipe românești de grupele competiției europene. A treia reprezentantă a țării noastre în Europa, U Craiova 1948 Club Sportiv, și-a încheiat parcursul în aplauzele propriului public, după remiza cu RB Leipzig, 1-1.

Învingătoare cu 2-0 în deplasarea din Armenia, CFR 1907 Cluj s-a impus categoric pe teren propriu în fața lui Alașkert, scor 5-0. Au marcat Culio (19-pen.), Omrani (45+1, 62), Hoban (58) și Mailat (90+2).

O misiune mai dificilă a avut FCSB. După 0-0 în Croația, roș-albaștrii s-au impus cu 2-1 pe Arena Națională în fața lui Hajduk Split, cu un gol marcat în prelungirile jocului. A fost reușita calificării! Gnohere, autorul unei „duble” (55-pen., 90+3), a fost omul decisiv al lui FCSB.

U Craiova 1948 Club Sportiv a încercat să întoarcă rezultatul nefavorabil din prima manșă a duelului cu germanii de la RB Lepzig, 1-3. Însă oaspeții au fost cei care au deschis scorul în prima repriză. În final, craiovenii au marcat prin Baicu (85), dar nu au reușit să întoarcă soarta calificării.

În play-off-ul UEFA Europa League, ultima rundă înaintea fazei grupelor, CFR 1907 o va întâlni pe Dudelange (Luxemburg), în timp ce FCSB se va duela cu Rapid Viena (Austria). Meciurile sunt programate pe 23 și 30 august.

Federația Română de Fotbal urează mult succes reprezentantelor țării noastre în cupele europene!