AS FC Universitatea Cluj şi Sportul Snagov nu au putut să profite de oportunitatea ivită după ce Chindia Târgovişte a câştigat joi derby-ul cu liderul Academica Clinceni. Ocupantele locurilor 3 şi 4 din clasamentul eşalonului secund au pierdut toate punctele puse în joc în etapa 32, fiind învinse la limită.

Dacă Sportul Snagov a pierdut duelul cu Metaloglobus, una dintre revelaţiile din 2019, prin golul marcat de cel mai mare dintre fraţii Herea, în schimb U Cluj a capotat neaşteptat, chiar pe propriul teren, în faţa celor de la Ripensia! După ce au fost conduşi cu 1-0, prin reuşita golgheterului Gavra, timişorenii au întors rezultatul prin dubla lui Dumiter, însă Haţiegan a restabilit egalitatea destul de repede. Lovitura de graţie a venit în al şaptelea minut de prelungire, când experimentatul Drăghici a alergat după un balon degajat în faţă de Popa şi l-a lobat peste Dur-Bozoancă, ieşit în întâmpinare la 20 de metri de buturi.

În urma acestor înfrângeri, U Cluj şi Sportul Snagov au patru, respectiv şapte puncte mai puţin decât Chindia Târgovişte, ocupanta ultimului loc direct promovabil. Mai mult, ilfovenii pot coborî până pe 5, dacă FC Petrolul Ploieşti va obţine cel puţin un egal în meciul de sâmbătă, cu Daco-Getica, programat de la ora 12:00, pe stadionul “Ilie Oană”

Aerostar a marcat din nou de nouă ori, iar Buhăcianu e noul golgheter al competiţiei

În meciul de la Bacău, dintre Aerostar şi Dacia Unirea, două echipe aflate în zona fierbinte a clasamentului, s-au stabilit noi recorduri ale sezonului. Astfel, gazdele au bifat al doilea meci din actuala ediţie de campionat în care au marcat de nouă ori, primul fiind cel cu Metaloglobus, disputat în ultima rundă din 2018.

Prin victoria cu 9-0, Aerostar a stabilit un nou record al sezonului pentru cea mai mare diferenţă de scor, iar Buhăcianu a egalat recordul stabilit în runda precedentă, tot într-un meci cu Dacia Unirea, de către căpitanul celor de la U Cluj, Dorin Goga, marcând şi el de patru ori.

Cu reuşitele de vineri, Buhăcianu a ajuns la cota 20 şi a devenit noul golgheter al competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor, detronându-l pe Gavra, care a marcat şi el vineri, dar a ajuns doar la 18 reuşite.

Brăilenii au bifat al doilea meci consecutiv cu minim opt goluri primite şi par a se fi împăcat cu gândul retrogradării, dovadă fiind şi meciul de vineri, în care au dat o şansă mai multor juniori din propria pepinieră.

Derby-ul celor două Poli a fost tranşat de ACS, printr-un camerunezo-francez

Echipa antrenată de Valeriu Răchită a câştigat derby-ul orgoliilor disputat vineri pe stadionul “Dan Păltinişanu”, luându-şi revanşa după eşecul din tur, scor 1-2, în care a condus la pauză prin reuşita lui Melinte, dar a pierdut după golurile lui Mera şi Bozian.

Unica reuşită a partidei a fost a camerunezo-francezului Sorel Chemin, care a şutat cu sete la vinclu, de pe linia de 16 metri. Aflat la al doilea meci ca titular, Chemin a sosit în iarnă la ACS Poli, dar nu a putut juca în primele trei etape, venind cu o suspendare de la fostul club la care a fost legitimat. Golul său mai dă speranţe echipei sale în ceea ce priveşte salvarea de la retrogradare, dar acestea se pot diminua în funcţie de jocul rezultatelor din ultimele şase etape.

Şi pentru că tot am amintit de zona retrogradării, deşi s-a salvat in extremis de la un eşec cu AFC UTA Arad, pe teren propriu, prin golul lui Alex Popescu din al patrulea minut de prelungire, Energeticianul şi-a complicat situaţia în clasament şi a ajuns pe locul 15, ultimul salvator. În schimb, Pandurii a câştigat cu 4-0 duelul cu CS Baloteşti şi a urcat pe 13, cu două puncte peste Energeticianul, în timp ce ilfovenii au mai făcut un pas spre al treilea eşalon. Tot vineri, Luceafărul şi CS Mioveni au remizat, scor 2-2, bihorenii îndepărtându-se cu încă un pas de zona fierbinte a clasamentului.