Patru partide din cadrul etapei cu numărul 30 au avut loc sâmbătăt 13 aprilie, ziua fiind deschisă cu meciurile de la Târgu Jiu şi Bacău. Ultimul a fost cel mai important al zilei în ceea ce priveşte lupta pentru salvarea de la retrogradare, în el duelându-se ocupantele primelor două locuri retrogradabile, Aerostar (locul 17) şi Daco-Getica (16).

Oaspeţii au venit la Bacău cu un avans de patru puncte în faţa Aerostarului, situaţie în care echipa pregătită de Florin Bratu nu avea altă opţiune pentru acest meci decât victoria, orice alt rezultat distanţând-o de primul loc salvator, ocupat pentru moment de ASU Poli, aflată înaintea fluierului de start al lui Robert Dumitru la şase puncte în faţa băcăuanilor.

Gavrilaş a apărat un penalty, dar o ratare a oaspeţilor le-a adus victoria gazdelor

Aerostarul a debutat cu dreptul în partida cu Daco-Getica, deschizând scorul prin Buhăcianu, după două minute de joc, însă replica bucureştenilor a venit în minutul 19, atunci când Nsiah a rămas nemarcat la o centrare a lui Muşat şi a egalat din 8 metri.

Omul meciului, Buhăcianu, a reaprins speranţele pentru băcăuani, după ce a obţinut un penalty în minutul 55, fiind faultat de Gavrilaş în careu. Însă portarul oaspeţilor s-a revanşat şi a apărat şutul lui Vraciu, ghicind colţul în care a trimis de la punctul cu var căpitanul gazdelor.

Al treilea minut de prelungire a adus faza care a decis soarta meciului. Daco-Getica a avut victoria în mână, după ce Udeanu a ieşit greşit la un balon aruncat în careul gazdelor, Martin a reluat cu capul, însă mingea a trecut prin faţa porţii. A urmat o degajare în faţă a băcăuanilor, Buhăcianu a preluat în propria jumătate şi a făcut o cursă senzaţională pe stânga, în care a driblat tot ce a întâlnit, inclusiv doi adversari în marginea careului advers (foto), finalizând acţiunea cu un şut în colţul lung: 2-1!

În urma acestui rezultat, Aerostar a rămas pe 17, dar a ajuns la un punct în spatele învinsei de ieri. Pentru moment, gruparea antrenată de Florin Bratu este la trei puncte de primul loc care asigură rămânerea în Liga 2 şi în sezonul viitor, ocupat de ASU Poli, care va juca duminică un meci pe viaţă şi pe moarte cu “lanterna” Dacia Unirea Brăila.

Liderul de neoprit, U Cluj a urcat pe doi, Snagovul nu a trecut nici de Baloteşti

În celălalt meci disputat de la 11:00, Academica Clinceni şi-a continuat marşul triumfal spre primul eşalon, înscriind câte un gol în fiecare repriză, prin Robert Ion, respectiv Olariu. Ilfovenii au ajuns la 70 de puncte, cu şapte mai mult decât U Cluj şi Chindia, ultima urmând a juca duminică, de la ora 12:00, cu ACS Poli. Momentan, U Cluj se află pe locul secund, ca urmare a victoriei de sâmbătă, 2-1 cu ASSCS Farul, însă pot fi depăşiţi de Chindia, dacă târgoviştenii scot duminică cel puţin un egal.

În schimb, Sportul Snagov şi-a continuat seria fără victorie şi în runda a 30-a, deşi a avut ca adversar pe CS Baloteşti, penultima clasată înaintea acestei etape. Fluierul de final al lui Viorel Flueran a găsit tabela de marcaj cu acelaşi scor ca la start, consemnând primul punct al Baloteştiului după şase eşecuri consecutive. De partea cealaltă, snagovenii au ajuns la al cincilea meci consecutiv fără victorie, egalul alb din meciul disputat sâmbătă pe o ploaie torenţială fiind prima partidă din ultimele şase luni, în care Sportul nu a marcat în deplasare!

Etapa va continua duminică cu un total de cinci meciuri, prologul fiind programat luni, de la ora 18:00, când la Piteşti va avea loc derby-ul judeţean dintre Fotbal Club Argeş şi CS Mioveni.