Vineri, de la ora 19:45, pe stadionul Trans-Sil din Târgu Mureș, reprezentativa Under 21 a României a disputat un nou meci din calificările pentru Campionatul European din 2017, ce va fi găzduit de Polonia

Pentru această partidă, selecționerul Cristian Dulca i-a folosit pe:
 
12. Cojocaru - 6. Bălașa, 3. Hodorogea, 5. Boldor-cpt., 4. Manea - 15. Nedelcu, 8. Tăbăcariu - 11. Păun, 10. Mitriță (19. Rotariu, min. 70), 7. Fl. Tănase (17. Tudorie, min. 81) - 9. Pușcaș
 
Rezerve: 1. Brănescu - 2. Nedelcearu, 13. Ov. Popescu, 14. Mitache, 16. Miron
 
Echipa Bulgariei: 1. Kitanov - 6. Popadiyn, 14. Terziev, 5. Galabov, 4. Orachev - 21. R. Tsonev, 18. Gamakov - 10. B. Tsonev (17. Iliev, min. 66), 20. Vutov (8. Kolev, min. 76), 19. Vasilev (9. Chunchukov, min. 90+1) - 16. Minchev. Antrenor: Ivanov Zdravkov
 
Rezerve: 12. Kostov - 3. Hadzhiev, 13. Velkov, 22. Karabelyov
 
 
Min. 87, 0-2: Rezerva Kolev înscrie cu un şut de la 16 metri
 
Min. 81: Tănase este schimbat cu Tudorie
 
Min. 70: Mitriţă este schimbat cu Rotariu
 
Min. 54, 0-1: Tăbăcariu a fost eliminat după un fault din postură de ultim apărător
 
Min. 16, 0-1: Bulgaria a deschis scorul prin Minchev, care a înscris cu o lovitură de cap din 7 metri
 
 

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017


2015

31 martie: Țara Galilor - Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA - Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA - Bulgaria 0-2, Luxemburg - Țara Galilor 1-3
8 septembrie: Armenia - ROMÂNIA, Bulgaria - Luxemburg
9 octombrie: Luxemburg - ROMÂNIA, Danemarca - Țara Galilor, Bulgaria - Armenia
13 octombrie: Danemarca - Bulgaria, Armenia - Luxemburg
13 noiembrie: ROMÂNIA - Danemarca, Țara Galilor - Armenia
17 noiembrie: Țara Galilor - ROMÂNIA, Danemarca - Armenia
 

2016

25 martie: Bulgaria - Țara Galilor, Luxemburg - Danemarca
29 martie: ROMÂNIA - Țara Galilor, Luxemburg - Bulgaria, Armenia - Danemarca
2 septembrie: ROMÂNIA - Luxemburg, Țara Galilor - Danemarca
6 septembrie: Danemarca - ROMÂNIA, Țara Galilor - Luxemburg, Armenia - Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria - Danemarca, Luxemburg - Armenia
11 octombrie: Bulgaria - ROMÂNIA, Armenia - Țara Galilor, Danemarca - Luxemburg
 
Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.
 

 

SHARE: