UPDATE2 / Accidentat, Andrei Ivan (CS U Craiova) a fost înlocuit în lotul pentru ”dubla” cu Luxemburg și Danemarca de Doru Popadiuc (FC Voluntari)

UPDATE1 / Accidentat, Dragoș Nedelcu (FC Viitorul) a fost înlocuit în lotul pentru ”dubla” cu Luxemburg și Danemarca de mijlocașul Ionuț Șerban (Dinamo)

Reprezentativa Under 21 a României va disputa în septembrie două jocuri din preliminariile Campionatului European 2017, ce va fi găzduit de Polonia.

Pe 2 septembrie, de la ora 20:30, la Mediaș, tricolorii U21 întâlnesc Luxemburg, iar patru zile mai târziu, pe 6 septembrie, de la ora 19:45, la Aalborg, vor juca împotriva Danemarcei.

Pentru aceste două jocuri, selecționerul Cristian Dulca a convocat 20 de jucători:

Portari: Valentin Cojocaru (FC Steaua București), Laurențiu Brănescu (Dinamo), Relu Stoian (Juventus București)

Fundași: Ionuț Nedelcearu (Dinamo), George Miron (FC Botoșani), Bogdan Țîru (FC Viitorul), Deian Boldor (FC Bologna), Robert Hodorogea (FC Viitorul), Iulian Cristea (Gaz Metan Mediaș), Vlad Olteanu (Dinamo)

Mijlocași: Ovidiu Popescu (FC Steaua București), Dragoș Nedelcu (FC Viitorul), Alexandru Păun (CFR Cluj), Alexandru Ioniță (Astra), Florin Tănase (FC Steaua București), Claudiu Bumba (Hapoel Tel Aviv), Andreas Calcan (Willem II Tilburrg)

Atacanți: George Pușcaș (Benevento), Alexandru Tudorie (FC Steaua București), Andrei Ivan (CSU Craiova) 

Biletele la meciul România - Luxemburg sunt disponibile online pe site-urile bilete.frf.ro și bilete.ro. Acestea pot fi achiziționate atât prin plata cu cardul, cât și ramburs. Prețul unui tichet este de 10 lei, intrare generală.

De asemenea, biletele vor fi disponibile și la stadionul din Mediaș, în perioada 30 august -  2 septembrie. Programul casieriei va fi de la 11:00 la ora 19:00, iar în ziua partidei acesta va fi prelungit până la ora de start a partidei.

Accesul în stadion se va face cu 2 ore înainte de startul meciului, deci începând cu ora 18:30.

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017

2015
31 martie: Țara Galilor - Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA - Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA - Bulgaria 0-2, Luxemburg - Țara Galilor 1-3
8 septembrie: Armenia - ROMÂNIA 2-3, Bulgaria - Luxemburg 3-0
9 octombrie: Luxemburg - ROMÂNIA 0-1, Danemarca - Țara Galilor 0-0, Bulgaria - Armenia 2-0
13 octombrie: Danemarca - Bulgaria 1-0, Armenia - Luxemburg 1-1
13 noiembrie: ROMÂNIA - Danemarca 0-3, Țara Galilor - Armenia 2-1
17 noiembrie: Țara Galilor - ROMÂNIA 1-1, Danemarca - Armenia 2-0

2016
25 martie: Bulgaria - Țara Galilor 0-0, Luxemburg - Danemarca 0-1
29 martie: ROMÂNIA - Țara Galilor 2-1, Luxemburg - Bulgaria 0-0, Armenia - Danemarca 1-3
2 septembrie: ROMÂNIA - Luxemburg, Țara Galilor - Danemarca
6 septembrie: Danemarca - ROMÂNIA, Țara Galilor - Luxemburg, Armenia - Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria - Danemarca, Luxemburg - Armenia
11 octombrie: Bulgaria - ROMÂNIA, Armenia - Țara Galilor, Danemarca - Luxemburg

Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.

SHARE: