Selecționerul Cristian Dulca a anunțat astăzi lotul reprezentativei Under 21 care va juca, pe 16 iunie, împotriva Armeniei, la Târgu Mureș

Lotul convocat este următorul:
 
Portari: Laurențiu Brănescu (Haladas), Valentin Cojocaru (FC Steaua București), Eduard Pap (ACS Poli Timișoara)
 
Fundași: Bogdan Mitache (FC Voluntari), Robert Hodorogea, Bogdan Țîru, Cristian Manea (toți FC Viitorul), Deian Boldor (Pescara), George Miron (Oțelul Galați), Ioan Neag (”U” Cluj), Steliano Filip (Dinamo București)
 
Mijlocași: Dragoș Nedelcu, Florin Tănase, Alexandru Mitriță (toți FC Viitorul), Szilard Veres, Alexandru Păun (ambii CFR Cluj), Sorin Tăbăcariu, Cătălin Ștefănescu (ambii Ceahlăul Piatra Neamț), Ovidiu Popescu (ACS Poli Timișoara), Dorin Rotariu (Dinamo București), Andreas Ivan (Stuttgarter Kickers)
 
Atacanți: George Pușcaș (Internazionale Milano), Alexandru Tudorie (Oțelul Galați), Cătălin Țîră (FC Brașov)
 
”Tricolorii” vor sta în perioada 1-7 iunie în cantonamentul de la Mogoșoaia, urmând ca pe 8 iunie să facă deplasarea la Târgu Mureș. 
 
Meciul România - Armenia, primul din campania de calificare la EURO 2017, este programat pe 16 iunie, la Târgu Mureș, cu începere de la ora 20:00 și va fi transmis în direct la DigiSport.
 

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017


2015

31 martie: Țara Galilor - Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA - Armenia
4 septembrie: ROMÂNIA - Bulgaria, Luxemburg - Țara Galilor
8 septembrie: Armenia - ROMÂNIA, Bulgaria - Luxemburg
9 octombrie: Luxemburg - ROMÂNIA, Danemarca - Țara Galilor, Bulgaria - Armenia
13 octombrie: Danemarca - Bulgaria, Armenia - Luxemburg
13 noiembrie: ROMÂNIA - Danemarca, Țara Galilor - Armenia
17 noiembrie: Țara Galilor - ROMÂNIA, Danemarca - Armenia
 

2016

25 martie: Bulgaria - Țara Galilor, Luxemburg - Danemarca
29 martie: ROMÂNIA - Țara Galilor, Luxemburg - Bulgaria, Armenia - Danemarca
2 septembrie: ROMÂNIA - Luxemburg, Țara Galilor - Danemarca
6 septembrie: Danemarca - ROMÂNIA, Țara Galilor - Luxemburg, Armenia - Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria - Danemarca, Luxemburg - Armenia
11 octombrie: Bulgaria - ROMÂNIA, Armenia - Țara Galilor, Danemarca - Luxemburg
 
Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.
 
SHARE: