Reprezentativa Under 21 a României începe luni, 31 august, la Târgu Mureș, pregătirea pentru cele două meciuri din preliminariile EURO 2017, cu Bulgaria și Armenia

Pe 4 septembrie, de la ora 19:45, pe stadionul Trans-Sil din Târgu Mureș, ”tricolorii” U21 vor întâlni selecționata similară a Bulgariei, iar pe 8 septembrie, de la ora locală 19:00, la Erevan, jucătorii antrenați de Cristian Dulca vor juca împotriva Armeniei.
 
Pentru aceste două jocuri din preliminariile Campionatului European din 2017, ce va fi găzduit de Polonia, au fost convocați următorii jucători:
 
Portari: Valentin Cojocaru (FC Steaua București), Laurențiu Brănescu (Omonia Nicosia)
 
Fundași: Robert Hodorogea, Bogdan Mitache (ambii FC Viitorul), George Miron (FC Botoșani), Ionuț Nedelcearu (Dinamo), Deian Boldor (Virtus Lanciano), Mihai Bălașa (Crotone), Cristian Manea (Mouscron)
 
Mijlocași: Dragoș Nedelcu, Florin Tănase, Răzvan Marin (toți FC Viitorul), Ovidiu Popescu (ACS Poli Timișoara), Alexandru Păun (CFR Cluj), Dorin Rotariu (Dinamo), Alexandru Mitriță (Pescara), Sorin Tăbăcariu (Ceahlăul)
 
Atacanți: George Pușcaș (FC Bari), Alexandru Tudorie (FC Steaua București), Andrei Ivan (CSU Craiova)
 

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017


2015

31 martie: Țara Galilor - Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA - Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA - Bulgaria, Luxemburg - Țara Galilor
8 septembrie: Armenia - ROMÂNIA, Bulgaria - Luxemburg
9 octombrie: Luxemburg - ROMÂNIA, Danemarca - Țara Galilor, Bulgaria - Armenia
13 octombrie: Danemarca - Bulgaria, Armenia - Luxemburg
13 noiembrie: ROMÂNIA - Danemarca, Țara Galilor - Armenia
17 noiembrie: Țara Galilor - ROMÂNIA, Danemarca - Armenia
 

2016

25 martie: Bulgaria - Țara Galilor, Luxemburg - Danemarca
29 martie: ROMÂNIA - Țara Galilor, Luxemburg - Bulgaria, Armenia - Danemarca
2 septembrie: ROMÂNIA - Luxemburg, Țara Galilor - Danemarca
6 septembrie: Danemarca - ROMÂNIA, Țara Galilor - Luxemburg, Armenia - Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria - Danemarca, Luxemburg - Armenia
11 octombrie: Bulgaria - ROMÂNIA, Armenia - Țara Galilor, Danemarca - Luxemburg
 
Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.
 

 

SHARE: