Reprezentativa Under 21 a României a câștigat partida de la Erevan, contând pentru preliminariile Campionatului Eruopean din 2017, ce va fi găzduit de Polonia

Selecționerul Cristian Dulca a folosit următorii jucători:
 
Cojocaru - Hodorogea, Miron, Boldor-cpt., Manea - Nedelcearu, Ov. Popescu (83 Nedelcu) - Păun, R. Marin (74 Mitriță), Rotariu - Pușcaș (90 Tudorie)
 
Rezerve neutilizate: Brănescu - Bălașa, Fl. Tănase, Mitache
 
Echipa Armeniei: Aivazov - Rob. Hakobyan, Manucharyan, Shakhnazaryan, Mamakhanov - Shahinyan (61 Avetisyan), Harutyunyan (78 Ghukas Poghosyan) - Papikyan, G. Malakyan, Simonyan-cpt. - Miranyan (80 Raz. Hakobyan). Antrenor: Artak Oseyan
 
Păun (35 și 38) a înscris de două ori pentru România înainte ca Armenia să reducă din diferență prin G. Malakyan (47). Pușcaș (60) a mărit din nou avantajul ”tricolorilor”, înainte ca scorul de pe tabelă să fie stabilit în prelungirile jocului de Simonyan (90+2). Armenia - România 2-3.

1 Țara Galilor 2 2 0 0 6-2 6
2 Bulgaria 3 2 0 1 6-3 6
3 ROMÂNIA 3 2 0 1 6-4 6
4 Armenia 2 0 0 2 2-6 0
5 Luxemburg 2 0 0 2 1-6 0
  Danemarca 0 0 0 0 0-0 0
 
 

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017


2015

31 martie: Țara Galilor - Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA - Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA - Bulgaria 0-2, Luxemburg - Țara Galilor 1-3
8 septembrie: Armenia - ROMÂNIA 2-3, Bulgaria - Luxemburg 3-0
9 octombrie: Luxemburg - ROMÂNIA, Danemarca - Țara Galilor, Bulgaria - Armenia
13 octombrie: Danemarca - Bulgaria, Armenia - Luxemburg
13 noiembrie: ROMÂNIA - Danemarca, Țara Galilor - Armenia
17 noiembrie: Țara Galilor - ROMÂNIA, Danemarca - Armenia
 

2016

25 martie: Bulgaria - Țara Galilor, Luxemburg - Danemarca
29 martie: ROMÂNIA - Țara Galilor, Luxemburg - Bulgaria, Armenia - Danemarca
2 septembrie: ROMÂNIA - Luxemburg, Țara Galilor - Danemarca
6 septembrie: Danemarca - ROMÂNIA, Țara Galilor - Luxemburg, Armenia - Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria - Danemarca, Luxemburg - Armenia
11 octombrie: Bulgaria - ROMÂNIA, Armenia - Țara Galilor, Danemarca - Luxemburg
 
Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.
 

 

SHARE: