Reprezentativa României a jucat în această seară, de la ora 20:00, la Wrexham, un nou joc din campania de calificare la Campionatul European 2017. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce echipa noastră a jucat mai bine de o repriză în zece

După ce ”tricolorii” pregătiți de Cristian Dulca au pierdut precedentul joc, disputat pe 13 noiembrie, la Giurgiu, în fața Danemarcei, marţi seara au scos un rezultat de egalitate la Wrexham, acolo unde au remizat cu echipa similară a Ţării Galilor.
 
Nedelcearu a deschis scorul în minutul 2, pentru ca Burns să egaleze peste 12 minute. În minutul 44, Brănescu a fost eliminat, iar Cristi Dulca l-a sacrificat pe Răzvan Marin pentru a-l introduce pe portarul de rezervă, Cojocaru.
 
ȚARA GALILOR
O'Brien - Shepard, Lockyer, Yorwerth, John-cpt. - Sheehan - Hedges (Saunders 87), Wilson (Charles 46), O'Sullivan (71 Harrison), L. Evans - Burns
Antrenor: Geraint Williams
Rezerve nefolosite: Crowe - Wright, Thompson, J. Evans
 
ROMÂNIA
Brănescu - Hodorogea, Nedelcu (80 Calcan), Boldor-cpt., Cr. Manea - Păun, Nedelcearu, Ov. Popescu, Rotariu - R. Marin (44 V. Cojocaru), Pușcaș (90+2 Voduţ)
Antrenor: Cristian Dulca
Rezerve nefolosite: A. Miron, N. Vasile, Al. Ioniță, Andreas Ivan
 

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017


2015

31 martie: Țara Galilor - Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA - Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA - Bulgaria 0-2, Luxemburg - Țara Galilor 1-3
8 septembrie: Armenia - ROMÂNIA 2-3, Bulgaria - Luxemburg 3-0
9 octombrie: Luxemburg - ROMÂNIA 0-1, Danemarca - Țara Galilor 0-0, Bulgaria - Armenia 2-0
13 octombrie: Danemarca - Bulgaria 1-0, Armenia - Luxemburg 1-1
13 noiembrie: ROMÂNIA - Danemarca 0-3, Țara Galilor - Armenia 2-1
17 noiembrie: Țara Galilor - ROMÂNIA 1-1, Danemarca - Armenia 2-0
 

2016

25 martie: Bulgaria - Țara Galilor, Luxemburg - Danemarca
29 martie: ROMÂNIA - Țara Galilor, Luxemburg - Bulgaria, Armenia - Danemarca
2 septembrie: ROMÂNIA - Luxemburg, Țara Galilor - Danemarca
6 septembrie: Danemarca - ROMÂNIA, Țara Galilor - Luxemburg, Armenia - Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria - Danemarca, Luxemburg - Armenia
11 octombrie: Bulgaria - ROMÂNIA, Armenia - Țara Galilor, Danemarca - Luxemburg
 
Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.
 

CLASAMENTUL GRUPEI

 

 

SHARE: