Selecționerul Cristian Dulca a anunțat lotul de 18 jucători care va face deplasarea în Polonia pentru un meci amical cu reprezentativa țării gazdă a EURO 2017

Reprezentativa Under 21 a României va disputa, pe 13 octombrie, de la ora locală 17:00, la Bialystock, un joc de pregătire cu selecționata Poloniei. Lotul pentru acest joc este următorul:
 
Portari: Laurențiu Brănescu (Omonia Nicosia), Bogdan Căucă (FC Brașov)
 
Fundași: Alin Dobrosavlevici (Clinceni), Ionuț Nedelcearu (Dinamo), Cosmin Achim (FC Voluntari), Bogdan Mitache (FC Viitorul), George Miron (FC Botoșani), Vasile Nicolae (Rapid)
 
Mijlocași: Veres Szilard (CFR Cluj), Andrei Pițian (Pandurii Tg. Jiu), Rareș Enceanu (FC Steaua București), Cătălin Ștefănescu (Ceahlăul), Silviu Balaure (FCM Baia Mare), Iulian Cristea (Gaz Metan Mediaș), Andreas Ivan (Stuttgarter Kickers), Andreas Calcan (”U” Cluj)
 
Atacanți: Mihai Voduț (FC Voluntari), Alexandru Tudorie (FC Steaua București)
 
Pe 9 octombrie, ”tricolorii” U21 au învins cu 1-0 în Luxemburg, în grupa de calificare la Campionatul European 2017, ce va fi găzduit de Polonia.
 

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017


2015

31 martie: Țara Galilor - Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA - Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA - Bulgaria 0-2, Luxemburg - Țara Galilor 1-3
8 septembrie: Armenia - ROMÂNIA 2-3, Bulgaria - Luxemburg 3-0
9 octombrie: Luxemburg - ROMÂNIA 0-1, Danemarca - Țara Galilor 0-0, Bulgaria - Armenia 2-0
 
13 octombrie: Danemarca - Bulgaria, Armenia - Luxemburg
13 noiembrie: ROMÂNIA - Danemarca, Țara Galilor - Armenia
17 noiembrie: Țara Galilor - ROMÂNIA, Danemarca - Armenia
 

2016

25 martie: Bulgaria - Țara Galilor, Luxemburg - Danemarca
29 martie: ROMÂNIA - Țara Galilor, Luxemburg - Bulgaria, Armenia - Danemarca
2 septembrie: ROMÂNIA - Luxemburg, Țara Galilor - Danemarca
6 septembrie: Danemarca - ROMÂNIA, Țara Galilor - Luxemburg, Armenia - Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria - Danemarca, Luxemburg - Armenia
11 octombrie: Bulgaria - ROMÂNIA, Armenia - Țara Galilor, Danemarca - Luxemburg
 
Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.
 

CLASAMENT

 
1 Bulgaria 4 3 0 1 8-3 9
2 ROMÂNIA 4 3 0 1 7-4 9
3 Țara Galilor 3 2 1 0 6-2 7
4 Danemarca 1 0 1 0 0-0 1
5 Armenia 3 0 0 3 2-8 0
6 Luxemburg 3 0 0 3 1-7 0

 

SHARE: