Reprezentativa Under 21 a României va disputa, pe 9 octombrie, ora locală 18:00, în Luxemburg (Differdange), un meci cu selecționata țării gazdă în preliminariile EURO 2017

Selecționerul Cristian Dulca a convocat 20 jucători pentru stagiul de pregătire de la Centrul de Fotbal Buftea:
 
Portari: Valentin Cojocaru (FC Steaua București), Laurențiu Brănescu (Omonia Nicosia)
 
Fundași: Robert Hodorogea, Bogdan Mitache (ambii FC Viitorul), George Miron (FC Botoșani), Ionuț Nedelcearu (Dinamo), Deian Boldor (Virtus Lanciano), Cristian Manea (Mouscron)
 
Mijlocași: Dragoș Nedelcu, Răzvan Marin (ambii FC Viitorul), Ovidiu Popescu (ACS Poli Timișoara), Alexandru Păun (CFR Cluj), Rareș Enceanu (FC Steaua București), Dorin Rotariu (Dinamo), Claudiu Bumba (Hapoel Tel Aviv), Andreas Ivan (Stuttgarter Kickers), Andreas Calcan (”U” Cluj), Andrei Ivan (CSU Craiova)
 
Atacanți: George Pușcaș (FC Bari), Alexandru Tudorie (FC Steaua București)
 
Marți, 6 octombrie, accesul reprezentanților presei este permis la ultimele 15 minute ale antrenamentului ”tricolorilor” U21 de la Buftea, începând cu ora 11:40. 
 
Reprezentativa Under 21 a României va mai disputa, pe 13 octombrie, de la ora locală 17:00, la Bialystock, un joc amical cu selecționata Poloniei. Lotul pentru această partidă de verificare va fi anunțat ulterior. 
 
1 Țara Galilor 2 2 0 0 6-2 6
2 Bulgaria 3 2 0 1 6-3 6
3 ROMÂNIA 3 2 0 1 6-4 6
4 Armenia 2 0 0 2 2-6 0
5 Luxemburg 2 0 0 2 1-6 0
  Danemarca 0 0 0 0 0-0 0
 
 

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017


2015

31 martie: Țara Galilor - Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA - Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA - Bulgaria 0-2, Luxemburg - Țara Galilor 1-3
8 septembrie: Armenia - ROMÂNIA 2-3, Bulgaria - Luxemburg 3-0
9 octombrie: Luxemburg - ROMÂNIA, Danemarca - Țara Galilor, Bulgaria - Armenia
13 octombrie: Danemarca - Bulgaria, Armenia - Luxemburg
13 noiembrie: ROMÂNIA - Danemarca, Țara Galilor - Armenia
17 noiembrie: Țara Galilor - ROMÂNIA, Danemarca - Armenia
 

2016

25 martie: Bulgaria - Țara Galilor, Luxemburg - Danemarca
29 martie: ROMÂNIA - Țara Galilor, Luxemburg - Bulgaria, Armenia - Danemarca
2 septembrie: ROMÂNIA - Luxemburg, Țara Galilor - Danemarca
6 septembrie: Danemarca - ROMÂNIA, Țara Galilor - Luxemburg, Armenia - Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria - Danemarca, Luxemburg - Armenia
11 octombrie: Bulgaria - ROMÂNIA, Armenia - Țara Galilor, Danemarca - Luxemburg
 
Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.
 

 

SHARE: