Selecționerul Cristian Dulca va miza la meciul de marți, de la Mediaș, cu Țara Galilor și pe doi jucători de la prima reprezentativă.

Andrei Ivan, cel care a intrat în minutul 57 al partidei cu Lituania și în minutul 66 al jocului cu Spania, și Florin Tănase, care a bifat primele 45 de minute de la Giurgiu, vor face parte din lotul selecționatei Under 21 a României care joacă marți în preliminariile Euro 2017.

Partida cu Țara Galilor, programată începând cu ora 18:00, la Mediaș, va fi live la DigiSport.

Lotul complet al României U21 pentru acest meci este următorul:

Portari: Valentin Cojocaru (FC Steaua București), Relu Stoian (ACS Berceni)

Fundași: Robert Hodorogea (FC Viitorul), George Miron (FC Botoșani), Ionuț Nedelcearu (Dinamo), Bogdan Țîru (FC Voluntari), Vlad Olteanu (Dinamo)

Mijlocași: Ovidiu Popescu (ACS Poli Timișoara), Alexandru Păun (CFR Cluj), Răzvan Marin (FC Viitorul), Dorin Rotariu (Dinamo), Claudiu Bumba (Hapoel Tel Aviv), Iulian Cristea (Gaz Metan Mediaș), Alexandru Ioniță (Astra Giurgiu), Florin Tănase (FC Viitorul)

Atacanți: George Pușcaș (FC Bari), Alexandru Tudorie (FC Voluntari), Mihai Voduț (FC Voluntari), Andrei Ivan (CSU Craiova)

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017

2015

31 martie: Țara Galilor - Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA - Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA - Bulgaria 0-2, Luxemburg - Țara Galilor 1-3
8 septembrie: Armenia - ROMÂNIA 2-3, Bulgaria - Luxemburg 3-0
9 octombrie: Luxemburg - ROMÂNIA 0-1, Danemarca - Țara Galilor 0-0, Bulgaria - Armenia 2-0
13 octombrie: Danemarca - Bulgaria 1-0, Armenia - Luxemburg 1-1
13 noiembrie: ROMÂNIA - Danemarca 0-3, Țara Galilor - Armenia 2-1
17 noiembrie: Țara Galilor - ROMÂNIA 1-1, Danemarca - Armenia 2-0
 

2016

25 martie: Bulgaria - Țara Galilor 0-0, Luxemburg - Danemarca 0-1
29 martie: ROMÂNIA - Țara Galilor, Luxemburg - Bulgaria, Armenia - Danemarca
2 septembrie: ROMÂNIA - Luxemburg, Țara Galilor - Danemarca
6 septembrie: Danemarca - ROMÂNIA, Țara Galilor - Luxemburg, Armenia - Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria - Danemarca, Luxemburg - Armenia
11 octombrie: Bulgaria - ROMÂNIA, Armenia - Țara Galilor, Danemarca - Luxemburg
 
Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.

Clasamentul grupei

SHARE: