În primul meci al celei de-a doua etape a grupei a XI-a de calificare la Turul de Elită pentru EURO U19, naţionala Elveţiei s-a impus prin golurile lui Duah, autor al unei triple şi Zeqiri, obţinând calificarea în faza următoare a competiţiei

Învingători şi în prima rundă a grupei care se dispută la Oradea şi Paleu, după 1-0 cu Andorra, elevii lui Claude Ryf şi-au adjudecat şi al doilea meci al turneului şi ocupă primul loc în clasament, cu şase puncte, înaintea duelului dintre România şi Andorra.

”Tricolorii” ocupă locul secund, cu o victorie obţinută joi, în faţa echipei din Feroe, scor 2-0, prin reuşitele lui Alexandru Stoica (42) şi Patrick Petre (82). Dacă România învinge Andorra, în partida care va începe sâmbătă, de la ora 15:00, tot pe stadionul ”Iuliu Bodola” din Oradea, acolo unde s-a jucat şi meciul Feroe - Elveţia, atunci echipa antrenată de Andrei Spier va obţine, la rândul ei, calificarea la Turul de Elită.

Partidele ultimei runde se vor disputa marţi, 17 noiembrie, de la aceeaşi oră, 11:00, pe stadioanele ”Iuliu Bodola” din Oradea şi ”Comunal” din Paleu. La Oradea, Elveţia va da piept cu România, în derby-ul grupei a XI-a de calificare, în timp ce, la Paleu, Andorra va întâlni Insulele Feroe.

Revenind la meciul Elveţiei, Duah a marcat de trei ori, în minutele 34, 39 şi 65, ultima reuşită a echipei helvete fiind semnată de Zeqiri (75).

Iată şi caseta tehnică a meciului:

FEROE - ELVEŢIA 0-4 (0-2) Duah (34, 39, 65), Zeqiri (75)

FEROE: 12. K. Hansen – 2. A. Olsen, 4. B. Petersen, 14. Strømsten, 5. Á Bergi – 8. B. Hansen (cpt.), 15. Andreasen (18. Samuelsen 72) – 11. Jacobsen (17. P. Petersen 72), 6. Knudsen (16. Heðinsson Olsen 79), 10. M. Olsen – 7. Justinussen
Antrenor: Eyðun Klakstein
Rezerve nefolosite: 1. Wolles – 3. Ejdesgaard, 13. D. Johansen

ELVEŢIA: 1. Kobel – 18. Kastrati, 19. Hefti, 5. Loosli (cpt.) – 6. Arnold (7. Gjorgjev 73) – 17. Duah, 20. Alpsoy, 8. Cani, 14. Schättin (3. Obexer 78) – 16. Guillemenot (15. Zeqiri 63), 11. Kutesa
Antrenor: Claude Ryf
Rezerve nefolosite: 12. Enzler – 9. Manzambi, 10. Roberto Alves

Cartonaşe galbene: – / Guillemenot (46), Zeqiri (85)
Stadion: ”Iuliu Bodola” (Oradea)
Arbitru: Peter Kralović (Slovacia)
Asistenţi: Miroslav Benko (Slovacia), Ciprian Florin Danşa (Romania)
Rezervă: Florin Mihai Marcu (Romania)
 

Iată şi clasamentul după primele trei meciuri ale turneului:

1. Elveţia 2 2 0 0 5 - 0 6
2. România 1 1 0 0 2 - 0 3
3. Andorra 1 0 0 1 0 - 1 0
4. Feroe 2 0 0 2 0 - 6 0

 

PROGRAMUL TURNEULUI

Joi, 12 noiembrie 2015
► ora 11:00, Elveţia 1-0 Andorra, stadion ”Iuliu Bodola” (Oradea)
► ora 15:00, România 2-0 Feroe, stadion ”Iuliu Bodola” (Oradea)

Sâmbătă, 14 noiembrie 2015
► ora 11:00, Feroe 0-4 Elveţia, stadion ”Iuliu Bodola” (Oradea)
► ora 15:00, România - Andorra, stadion ”Iuliu Bodola” (Oradea)

Marţi, 17 noiembrie 2015
► ora 11:00, Elveţia - România, stadion ”Iuliu Bodola” (Oradea)
► ora 11:00, Andorra - Feroe, stadion Comunal (Paleu)

 

 

SHARE: